ZGJEDHJET

Greqia pasnesër e hap vendkalimin Evzoni dhe e pret vendimin nga BE-ja për hyrje të shtetasve nga vendet e treta

Must Read

Në Bllacë lëvizje e paktë e qytetarëve, shtetasit e Kosovës ktheheshin prapa

https://youtu.be/N3FV2NRyUhk Për shkak të vendosjes së testit PCR për shtetasit e Kosovës,...

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Greqia pasnesër hap shtatë vendkalime kufitare në kufijtë tokësorë me Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë, Bullgarinë, Turqinë, bëri të ditur zëdhënësi i Qeverisë greke Stelios Pecas në brifingun e sotëm të rregullt me gazetarët.

- Advertisement -

Lidhur me vendin tonë, siç u paralajmërua edhe paraprakisht, do të hapet vetëm vendkalimi kufitar Evzoni (Bogorodicë), derisa megjithatë në drejtim të tre vendeve të tjera do të hapen nga dy vendkalime kufitare.

“Prej pasnesër, do të lejohet edhe mbërritja e anijeve nga jashtë në portet greke. Në të njëjtën kohë, hapen pikat për hyrje në Evzoni, Kakavi,  Kristalopigi, Promahonas, Nimfea, Katanjes dhe dhe Kipi. Qeveria vazhdon të pëgatitet që të sigurojë mundësi maksimale të mbrojtjes shëndetësore të punëtorëve në sektor, banorëve të destinacioneve turistike dhe gjithsesi vizitorëve tanë”, tha Pecasi.

Megjithatë, lidhur me hyrjen në Greqi  të shtetasve nga vendet e treta, zëdhënësi i Qeverisë greke, në brifing me gazetarët sqaroi se i presin vendimet nga Bashkimi Evropian. Tha se bëhet fjalë për një diskutim të vështirë dhe nevojitet të pajtohen të gjitha vendet,  por theksoi se nëse nuk arrihet marrëveshje në nivel evropian, Greqia do ta bëjë të ditur pozicionin e saj.

- Advertisement -

“Për fat të mirë kemi mbërritur në fazë në të cilën ekziston listë e vendeve që me procedurë me shkrim dërgohet deri te shtetet anëtare që deri nesër të kemi finalizim të kësaj liste të vendeve. Në  çdo rast, nëse nuk ekziston marrëveshje në nivel evropian, më së voni deri nesër do ta dini pozicionin e Greqisë, sepse nga 1 korriku i hapim portet tona për botën”, sqaroi Pecasi.

Mediat në Greqi, ditëve të kaluara, duke iu referuar burimeve të BE-së, kanë shkruar se për një numër të caktuar  të vendeve të treta do të vazhdohet ndalesa për fluturime drejt vendeve të Unionit, ndërsa midis shteteve për të cilat do të vlejë ndalesa është përmendur edhe Maqedonia e Veriut, gjegjësisht se nuk do të lejohen fluturime nga vendi ynë në drejtim të fqinjit jugor./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i mbushin spitalet nëpër qytetet e...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që bisedon me Gretën e rrejshme,...

Gostivari nën tym, digjet deponia “Rusino”, Komuna kërkon nga Qeveria që të merr masa

https://youtu.be/aj3AjDHsAnU Deponia “Rusino” në Gostivar gjatë natës së mbrëmshme është përfshirë përsëri nga zjarri, me çka  kundërmim...

Zyberi në Bogovinë të Tetovës, “Votën tuaj do ta arsyetojmë me punë, me ndershmëri e besueshmëri”

https://youtu.be/BHTRgDB-RzQ Ideja për Kryeministër Shqiptar, Zyberi tha se ka trazuar shumë struktura politike e shtetërore brenda dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -