Gostivari në krye të “statistikës ditore të Covid-19” me 22 raste të reja

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

Gostivari me rrethinë kryeson në raport me qytetet e tjera për nga numri i rasteve të reja me koronavirus. për momentin, aktive janë pothuajse 300 raste. Autoritetet shëndetësore kumtuan se në tre komunat e Gostivarit në 24 orët e fundit janë zbuluar 22 raste të reja me Kovid-19.

Një nga konkludimet e shtabit komunal të krizës për komunat Gostivar, Vrapçisht dhe Mavrovë-Rostushë në takimin e fundit se virusi po përhapet mes qytetarëve në mënyrë të përshpejtuar, u tregua përmes numrave të sotëm. Kështu, për pothuajse një javë (prej 28 korrik 387) në rajonin e Gostivarit janë regjistruar 100 raste të reja.

- Advertisement -

Në rajonin e Gostivarit gjatë ditëve të kaluara në raporte pati numra dyshifrorë të rasteve të reja aktive. Sot është në krye dhe ka më shumë se rajoni i Shkupit dhe i Shtipit që e konfirmon edhe statistika e Ministrisë së Shëndetësisë.

Prej fillimit të pandemisë në tre komunat (Gostivar, Vrapçisht dhe Mavrovë-Rostushë), pozitivë me Kovid-19 janë regjistruar 487 qytetarë. Prej tyre, aktivë llogariten 291, prej të cilëve dy të tretat janë në territorin e Komunës së Gostivarit. Deri më tani, si pasojë nga Kovid-19 kanë vdekur 24 persona.

- Advertisement -

Nga shtabi i krizës në takimin e fundit, përhapjen e përshpejtuar të virusit e vlerësuan si serioze, ndërkaq kjo ni referohet papërgjegjësisë së qytetarëve të cilët nuk i respektojnë masat. Për shkak të rritjes së numrit të rasteve të reja në rajonin e Gostivarit dhe mbrojtjes nga koronavirusi, u paralajmërua edhe dezinfektim i jashtëzakonshëm i sipërfaqeve publike. ab/

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -