Array

Google ndryshon rregullat e kërkimit

Must Read

Presidenti slloven Borut Pahor sot viziton Ohërin

Në kuadër të vizitës dyditore zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, presidenti i Republikës së Sllovenisë,...

Mot i ndryshueshëm me vranësira dhe me reshje të përkohshme të shiut

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira, më i freskët dhe me erë, që nga orët...

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...
- Advertisement -


Google u jep përparësi faqeve të internetit që u janë përshtatur më shumë telefonave inteligjentë dhe tabletëve.

Ajo që gjiganti i teknologjisë paralajmëroi në muajin shkurt, “apokalipsin” e telefonave inteligjentë e “Mobilegeddon”, do të ndryshojë të martën mënyrën e kërkimit në Google.

- Advertisement -

Nga data 21 prill motori i kërkimit do të ndryshojë algoritmin e tij të kërkimit duke i dhënë përparësi faqeve të internetit që u janë përshtatur më shumë telefonave inteligjentë dhe tabletëve.

Sipas inxhinierëve të kompanisë, kjo do të thotë që faqet tradicionale, të pozicionuara në krye të rezultateve kur bëhet një kërkim në motorin Google, mund të humbasin dhjetëra pozicione nëse nuk rezulton lehtësisht e arritshme përmes telefonave.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për një përshtatje që Google po bën me realitetin. E thënë më thjeshtë dhe e shpjeguar me terma jashtë botës ‘online’, është njësoj sikur një rrugë ku ndodhet një apo disa dyqane të mbyllet për shkak se autoritetet kanë rishikuar rregullat e shitjes, ndaj dyqanet e ndodhura në këtë rrugë, lind detyrimi që të ‘transferohen’ në rrugën tjetër që të mos humbasin shitjet e tyre.

Sot rreth 60 për qind e trafikut total tek Google mbërrin nga telefonat inteligjentë ose tabletët dhe vetëm 40 për qind nga pajisjet tradicionale si kompjuteri i tavolinës apo kompjuteri lëvizës.

- Advertisement -

Parë nga ana financiare, kjo pritet të dyfishojë edhe të ardhurat e kompanisë, pasi fitimet nga kontratat me faqet dhe kompanitë që gjenden në Google do të rriten,transmeton Politiko.net.

- Advertisement -

Presidenti slloven Borut Pahor sot viziton Ohërin

Në kuadër të vizitës dyditore zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut, presidenti i Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor sot do të...

Mot i ndryshueshëm me vranësira dhe me reshje të përkohshme të shiut

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira, më i freskët dhe me erë, që nga orët e mëngjesit me reshje të...

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -