Google dhe Twitter kundër përhapjes së dezinformatave për zgjedhjet në SHBA

Must Read

“Qenush i Putinit”, “Kloun” dhe “gënjeshtar”. Debat i nxehtë mes Trampit dhe Bajdenit

https://youtu.be/geq0UKmXvYU “A do ta mbyllësh gojën njeri? kjo nuk është në frymë...

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona...
- Advertisement -

Para zgjedhjeve presidenciale amerikane në nëntor, gjigantët teknologjikë Gugël dhe Tuiter paralajmëruan se do të bëjnë përpjekje shtesë që të pengojnë përhapjen e dezinformatave.

Bi-Bi-Si-ja njofton se kjo posaçërisht ka të bëjë me publikimin e fitores zgjedhore para se të merret konfirmim zyrtar të rezultateve nga zgjedhjet.

- Advertisement -

Tuiter kumtoi se në mënyrë më agresive do t’i shënojë ose largojë paralajmërimet e pasakta me zgjedhjet, ndërsa Gogël do t’i largojë informatat e pasakta për rezultatet nga kërkimi.

Ekspertët vlerësojnë se një nga faktorët që mund të nxisë dezinformata për zgjedhjet është fakti se, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shumë votues do të votojnë përmes postës, që do të sjell deri te anulimi i arritjes së rezultateve nga zgjedhjet. 

- Advertisement -

“Qenush i Putinit”, “Kloun” dhe “gënjeshtar”. Debat i nxehtë mes Trampit dhe Bajdenit

https://youtu.be/geq0UKmXvYU “A do ta mbyllësh gojën njeri? kjo nuk është në frymë të një presidenti”, tha Xho...

U ndërpre seanca ku në rend dite ishin vendimet për gjendje të jashtëzakonshme, vazhdimi do të ricaktohet

Kuvendi sot e filloi seancën, në rend dite të së cilës ishin pesë vendimet për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak...

2 viktima, 194 raste të reja me Covid-19 dhe 158 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1697 teste të realizuara 194 persona janë diagnostikuar me virusin korona.

Pendarovski: Gjendjet e jashtëzakonshme janë sjell me konsensus politik

Kabineti i presidentit të shtetit Stevo Pendarovski ka reaguar pas paralajmërimit të deputetëve të VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë për konfirmimin...

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -