Gjykata Supreme mundësoi hetim për financat e Trampit

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Gjykata Supreme e SHBA-së sot ia hapi rrugën prokurorit në Nju-Jork t’i mbledhë deklaratat tatimore dhe të dhënat tjera financiare nga ish presidenti Donald Tramp si pjesë e  hetimit penal, që paraqet goditje mbi kërkesat e ish presidentit t’i fshehë detajet  për financat e tij.

Gjykatësit e hodhën poshtë  kërkesën e Trampit të vihet në pritje vendimi i gjykatës së ulët nga 7 tetori me të cilën  ish firmës së kontabilitetit të ish presidentit “Mazar USA” i kërkohet të bashkangjitet  deri te urdhëri për dorëzim të materialit të jurisë së madhe  të konvokuar nga avokati i qarkut Menheten, Sirus Uens.

Për dallim nga presidentët paraprak amerikan, Tramp refuzoi t’i publikojë deklaratat e tij tatimore gjatë mandatit të tij katër vjeçar.

Gjykata Supreme, gjithashtu, sot u pajtua ta hulumtojë ligjdhënien e njërës nga rregullat  më të ashpra për imigracion të sjellur nga ish presidenti, që u pamundësoi imigrantëve,  për të cilët konsiderohet se  do të kërkojnë përfitime qeveritare, të marrin qëndrim legal.

Presidenti Xho Bajden, i cili e ka kritikuar qasjen imigruese të Trampit, pritet ta hedh poshtë rregullin për të ashtuquajturën “pagesë publike”.

TË NGJAJSHME