Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Must Read

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e...

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus...

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e zgjedhjeve (ENEMO) ishte jashtëzakonisht e rëndësishme për karakterin demokratik të procesit zgjedhor në Malin e Zi.

Në bisedë me shefin e misionit, Xhanluka Pasarelli, në Podgoricë, Gjukanoviq tha se në fund të procesit, të gjithë kishin arsye të jenë të kënaqur, sepse, siç tha ai, Mali i Zi tregoi kapacitet demokratik, edhe krahas paralajmërimeve për komplikime të mundshme, dhe një bazë demokratike të fortë që është në gjendje t’i përgjigjet nevojës për tranzicion të pushtetit.

- Advertisement -

E gjithë kjo, tha Gjukanoviq, është një konfirmim i mirë se ne nuk i kemi humbur 30 vitet e kaluara dhe se përkundër vëzhgimeve kritike dhe paragjykimeve ndaj Ballkanit nga adresa të caktuara, ne ende kemi një numër të konsiderueshëm të praktikave që e konfirmojnë kapacitetin për standardin Evropian dhe anëtarësimin në BE.

Ai tha se Mali i Zi, pasi do ta lexojë me kujdes Raportin ENEMO, si më parë, do të punojë në eliminimin e dobësive dhe përmirësimin e sistemit zgjedhor.

Pasareli vuri në dukje se ishte dëshmitar i një momenti historik, jo vetëm për shkak të rezultateve të zgjedhjeve, por edhe për shkak të qëndrimit dhe vendimit të Gjukanoviqit, për të cilin, tha ai, mund të krenohet sepse paraqesin një hap drejt pjekurisë demokratike.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do të vizitojë Maqedoninë

Kryeminsitri i Kosovës, Avdullah Hoti të premten do ta vizitojë Maqedoninë e Veriut. Këtë e bëri të ditur zëvendëskryeministri i parë dhe...

Bislimi: Bullgaria gjithnjë ka qenë në anën e gabuar të historisë

Historiani Muzafer Bislimi në Click Plus në TV21, tha se Bullgaria gjithmon ka qenë në anën e gabuar të historisë.

Ratkoceri: Bullgaria nuk do të kërkojë ndryshime Kushtetuese!

Nga pala bullgare nuk është bërë presion për ndryshime Kushtetuese – tha Arben Ratkoceri në Click Plus në TV21.

Në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë – tha Ratkoceri në Click Plus

Gazetari Arben Ratkoceri nëpërmjet emsionit Click Plus sugjeroi që në komisionin maqedono-bullgar të ketë edhe shqiptarë. https://www.facebook.com/tv21hd/videos/3307059782663361

Llalla: Hapja e çështjes Shkup-Sofje nuk është e drejtë, Bullgaria do të dështojë në këtë gjë!

Historiani Arben Llalla në Click Plus në TV21, thotë se nuk është e drejtë hapja e çështjes mes Maqedonisë së Veriut dhe...

More Articles Like This