Gjendja me virusin korona e qëndrueshme nga aspekti epidemiologjik – tha Filipçe

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Sipas raportit të fundit të Instituti të Shëndetit Publik – Shkup, në periudhën prej 24 deri më 30 gusht të këtij viti janë bërë 9.944 teste për virusin korona, ndërsa janë regjistruar 666 raste pozitive në 29 qytete përgjatë vendit që paraqet ulje prej 20,6 për qind në krahasim me javën e kaluar. Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë në Shkup, 209. Këtë sot në konferencë për media e bëri të ditur ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

“Në periudhën e njëjtë në 23 qytete, gjegjësisht shtatë më shumë në krahasim me javën e kaluar, numri i të diagnostikuarve të rinj është nën 20. Përqindja e të testuarve pozitivë nga numri i përgjithshëm i testeve 6,7 për qind, që është ulje prej 0,8 për qind në krahasim me javën e kaluar dhe është ruajtur ky trend i uljes së përqindjes së rasteve pozitive”, tha Filipçe.

- Advertisement -

Ai informoi se nga rastet në javën e kaluar, janë hospitalizuar gjithsej 71 që është ulje prej 40,3 për qind në krahasim me javën e kaluar. Ky trend po ndiqet në të gjithë institucionet spitalore ku po mjekohen këta pacientë.

Filipçe informoi se edhe disa pacientë të rritur kanë mbetur në spitalin Kozle, i cili përsëri në periudhën në vijim do të jetë i dedikuar vetëm për mjekimin e fëmijëve. Në SPQ “8 Shtatori” – Shkup ka ulje të konsiderueshme të numrit të pacientëve të hospitalizuar ose rreth 30, që lejon gradualisht të kthehet funksionimi normal në spital, përmes sistemit “Termini im”.

- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë njoftoi se janë regjistruar 35 raste të vdekjes nga 13 qytete. Prej tyre 29 kanë pasur komorbiditete të njohura.

“Në atë kuptim nga aspekti epidemiologjik mund të them se situata është e qëndrueshme”, përfshirë edhe në lidhje me gjendjen në spitale”, potencoi Filipçe.

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -