Array

Gjenden të vdekur 50 emigrantë që vinin nga Libia

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Pesëdhjetë kufoma emigrantësh libianë janë gjetur sot në një varkë që ishte nisur drejt Italisë. 430 të tjerë, të cilët udhëtonin me të njëjtën anije ku ndodheshin kufomat, janë shpëtuar nga një anije suedeze “Poseidon”, e cila punon për llogari të agjencisë EU Frontex. Vdekja dyshohet se ka ardhur për shkak të asfiksisë dhe dhunës në bordin e anijes.

Qindra emigrantë kanë humbur jetën dhe shumë të tjerë janë shpëtuar kryesisht nga Roja Bregdetare Italiane ndërsa largoheshin nga Libia.

- Advertisement -

Organizatorët e këtyre udhëtimeve të rrezikshme po shfrytëzojnë ujërat e qeta të kohëve të fundit për të nisur anije me emigrantë drejt brigjeve të Europës.

Zyrtarët europianë thonë se të paktën 250 000 mijë emigrantë kanë hyrë në kontinentin e vjetër gjatë këtij viti.
Deri tani, më shumë se 2 mijë emigrantë kanë lënë jetën në ujërat pranë brigjeve evropiane, bëjnë të ditur burime të OKB-së.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -