Gjenden mbeturina mjekësore në QS “Boris Trajkovski”, Inspektorët e qytetit hetojnë rastin

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Gjatë kohës së këtyre veprimeve, siç kumtuan autoritetet e qytetit, në një kontejner mbeturinash komunale të vendosur pranë QS “Boris Trajkovski” u gjetën mbeturina mjekësore të hedhura në mënyrë jo të duhur (shiringa).

“Shërbimet e inspektimit në periudhën e ardhshme do të punojnë për të gjetur laboratorin që deponon në mënyrë jo të duhur mbeturinat mjekësore, pas së cilës ato do të sanksionohen”, thuhet në kumtesën e Qytetit të Shkupit.

- Advertisement -

Gjatë ditës së djeshme u kontaktuan shërbimet speciale të NP “Drislla”, të cilët me pajisje speciale morën mbeturinat mjekësore dhe i transportuan në depon, ku do të trajtohen siç duhet.

Qyteti i Shkupit u bën apel qytetarëve që të mbrojnë mjedisin dhe hapësirat publike nga ndotja, ndërsa të deponojnë mbeturinat shtëpiake vetëm në kontejnerët e destinuar për mbeturina komunale. Qyteti i Shkupit u bën apel të gjitha ndërmarrjeve që punojnë me mbeturinat mjekësore të zbatojnë rregulloret dhe procedurat ligjore për deponimin dhe trajtimin e këtyre mbeturinave.

- Advertisement -

Ndërkohë, NP “Higjiena Komunale” prezantoi risitë në shërbimin për grumbullimin dhe transportimin e mbeturinave të mëdha nga shtëpitë e qytetarëve. Banorët e qytetit të Shkupit, të cilët kanë nevojë të largojnë mobiliet e tyre të vjetra dhe pajisjet elektrike dhe elektrike të papërdorshme, mund të lajmërohen në shërbimin pa pagesë për mbledhjen dhe transportimin e mbeturinave me automjetet speciale të NP “Higjiena Komunale” në numrin e telefonit pa pagesë 0800 222 33. Me ndryshimet e paraqitura të shërbimit, qytetarët do të kenë mundësinë të zgjedhin mundësinë që mbeturinat e tyre të mëdha të merren direkt nga brenda shtëpisë, qoftë për ato individuale apo shtëpiake kolektive. Shërbimi për grumbullimin e mbeturinave të mëdha nga shtëpitë e qytetarëve është në përputhje me listën e çmimeve të NP “Higjiena Komunale”.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -