Gjashtë vite burg për Toni Jakimovskin, dënohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Ish shef i kabinetit të Sasho MIjallkovit, Toni Jakimovski dënohet me 6 vjet burg për keqpërdorim të detyrës zyrtare. I akuzuari i dytë i punësuar në Drejtorinë për Siguri dhe Kundërzbulim, Stevo Maxhoski dënohet me 4 vjet burg, derisa Kristina Josifovska, në mungesë të provave lirohet nga aktakuza.

Ndryshe në muajin gusht të vitit të kaluar u ngrit aktakuzë kundër katër personave prej të cilëve tre janë akuzuar se kanë kryer vepër penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare”, ndërsa një tjetër është akuzuar për ndihmë gjatë kryerjes së veprës penale. Të akuzuarit, si persona zyrtar të punësuar në Drejtorinë për siguri dhe Kundërzbulim, pranë MPB-së në periudhën prej 2007 deri në 2017 kanë vepruar në kundërshtim me ligjin dhe kanë keqpërdorur mjete materiale.

  • Tags
  • 1

TË NGJAJSHME