Gir: Sundimi i së drejtës dhe ligjit duhet të jetë prioritet i Maqedonisë së Veriut

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Kryeministri Zoran Zaev së bashku me euroambasadorin e ri në vend Dajvid Gir sot mbajti konferencën e parë për media. Zaev euroambasadorin Gir deklaruan se kanë folur për prioritet e Qeverisë në 4 vitet e ardhshme. Ambasadori i ri i BE-së, David Gir inkurajoi Maqedoninë e Veriut t’i zbatojë dy marrëveshjet e lidhura me fqinjët, me Greqinë dhe Bullgarinë, ndërsa shtoi se sundimi i së drejtës dhe ligjit është cësthja kryesor në të cilen duhet vendi të fokusohet periudhën e ardhshme.

-Duhet të reformohen të gjitha fushat e sidomos në sundimin e së drejtës dhe ligjit e cila është klaster kryesor në negociatat sipas metodologjisë së re për zgjerimit të BE –së. Vendi duhet që në vazhdimësi të angazhohet në këtë kapitull deri në përfundimin e bisedimeve,- tha euroambasadori Gir.

Ndërkohë që Zaev u shpreh se ëshë i kënaqur me draft korrnizën negociuese të propozuar nga Komisioni Evropian. Presim negociaatat me BE

-Është e ndarë rruga e cila na çon përpara në familjen e përbashkët evropiane dhe popujt evropian të bashkuar në BE. Bëhet fjalë për proces të pakthyeshëm dhe dua të shpreh kënaqsinë e jashtëzakonshme të draftit të korrnzës negociouese e propoyuar nga Komisoioni Evropian. Optimiste janë edhe sinjalet nga  partnerët tanë se cështjet bilaterale nuk duhet të jenë mollë shërri në fazen e negociatave përfundimtare,-tha Zaev.

Euroambasador i ri Dejvid Gir, tha se Maqedonia e Veriut është shembull për gjithë rajonin sepse ka arritur shumë jo vetëm në reforma, por edhe në zgjidhjen e çështjeve bilaterale me fqinjët.

  • Tags
  • 1

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This