Array

Garë e ngushtë në prag të zgjedhjeve të parakohshme në Greqi

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Rezultatet e disa anketave të bëra gjatë fundjavës, tri javë para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Greqi, dëshmojnë se gara zgjedhore do të jetë tejet e paqartë dhe e ngushtë, se asnjëra parti nuk do të fitojë shumicën absolute në Parlament dhe se përbërja e parlamentit të ri do të jetë edhe më e fragmentarizuar, se sa ajo e parlamentit të kaluar.
Rezultatet e të gjitha anketave dëshmojnë se partia e majtë, Siriza, kryeson me një epërsi prej 3.1 për qind para partisë konservatore, Demokracia e Re.
Sipas anketave në korrik, para shpërbërjes së partisë Siriza, pasi që nga ajo u larguan disidentët e krahut të majtë, të cilët kundërshtuan marrëveshjen me kreditorët ndërkombëtarë të Athinës, epërsia e Sirizës para Demokracisë së Re në të shumtën e rasteve ishte dyshifrore.
Rezultatet e katër prej gjashtë anketave të bëra dëshmojnë se në përbërjen e re të Parlamentit, pas zgjedhjeve të 20 shtatorit, do të jenë 8 parti, ndërsa rezultatet e dy anketave tjera tregojnë se në parlament do të ketë nëntë parti. Në përbërjen e kaluar të Parlamentit të Greqisë kanë qenë të përfaqësuara shtatë parti./21Media

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -