Gardian: Për tre vite kinezët kanë dëmtuar dhe shkatërruar mijëra xhami

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Mijëra xhami janë shkatërruar dhe dëmtuar në vetëm tre vjet në provincën veriperëndimore të Kinës, Sinxhijang, ndërsa tani ka më pak se kurdoherë, shkruan Gardian.

Këto janë të dhënat nga raporti mbi shtypjen kineze të pakicës myslimane në Institutin australian për politikë strategjike (SPI). Të dhënat janë marrë përmes imazheve satelitore dhe raporteve në terren.

- Advertisement -

Autoritetet kineze pretendojnë se ka më shumë se 24.000 xhami në këtë zonë dhe se autoritetet po i ruajnë ato. Por sipas raportit të SPI-së, ka pak më shumë se 15.000 që nuk janë dëmtuar ose shkatërruar.

“Kjo është shifra më e vogël që nga revolucioni kulturor, kur kishte më pak se 3.000 xhami”, theksohet në raport.

Dy të tretat e xhamive u dëmtuan dhe rreth 50 për qind e trashëgimisë së mbrojtur kulturore u shkatërrua ose dëmtua. Midis tyre është Ordam Mazar, qytet antik i shekullit të 10-të që u shkatërrua plotësisht.

Vlerësohet se që nga viti 2017, 30 për qind e xhamive janë shkatërruar, ndërsa 30 për qind të tjera janë dëmtuar në një farë mënyre. Disave u janë hequr minaret, disa u braktisën dhe të tjerat u shndërruan në parkingje ose u përdorën për qëllime bujqësore.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This