Foshnja e lindur pa krahë dhe këmbë, lë gojëhapur mjekët

TË FUNDIT

Një vajzë e vogël e cila u lind pa të katër gjymtyrët për shkak të një çrregullimi gjenetik të rrallë, ka lënë mjekët dhe anëtarët e familjes gojëhapur në Indi. Një grua 28 vjeçare, e cila raportohet në mediat lokale, lindi fëmijën të enjtën në fshatin Sakla të Sironj Tehsil në rrethin Vidisha.

Sipas raportimeve, foshnja ka lindur me një sëmundje autogomale recesive kongjenitale “Tetra-Amelia” e cila karakterizohet nga mungesa e të katër gjymtyrëve. Dr Suresh Aggarwal, pediatër në Spitalin Rajiv Gandhi Smriti, Sironj, tha që foshnja është krejtësisht e shëndetshme, transmeton rtv21.tv.  

Mjekët sugjerojnë që foshnja të merret për vlerësime të mëtejshme për të kontrolluar nëse organet e saj të brendshme janë zhvilluar siç duhet. Sindroma “Tetra-Amelia” është një çrregullim gjenetik i shkaktuar nga mutacionet në gjenin WNT3 dhe është jashtëzakonisht i rrallë. Sipas Bhopal CMHO dhe pediatrit Dr Prabhakar Tiwari, sindroma prek një në 100,000 të sapolindur. Ai tha se ky është rasti i parë i tillë i karrierës së tij./21Media

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8466193/Baby-girl-born-no-limbs-rare-genetic-disorder-leaves-doctors-family-baffled-India.html#v-8352598259459444055