Array

Flokët e ngjyrosura, si t'kujdesemi për to

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Me aq shumë përzgjedhje të ngjyrave në treg, është natyrale që t`i dorëzoheni joshjes dhe t`i bëni ngjyrë rozë, vjollcë, të kuqe apo çfarëdo ngjyre dëshironi. Mirëpo është e rëndësishme të dini se si ngjyra mos të ndikojë keq për fokët e juaja.

Të gjitha kimikatet e dëmshme të përdorura në ngjyrat e flokëve janë të pashmangshme, mirëpo me pak përkujdesje, mund të mbroni flokët nga efektet që vijnë pas ngjyrosjes së flokëve. Ne e krijuam një listë me gjërat që duhet t`i dini herën tjetër që vendosni se me çfarë ngjyre do t`i bëni flokët.

- Advertisement -

Mundohuni të përdorni më pak shampon

Flokët e trajtuara me ngjyrë janë të brishta dhe të that, andaj që të riktheni yndyrën natyrale është mirë të keni kujdes me përdorimin e shamponit. Tre herë në javë, një muaj pasi të ngjyrosni flokët, do ju mjaftojë.

- Advertisement -

Përdorni shampon pa sulfate

Sukurse jeni të paralajmëruar, duhet të përdorni shampon pa slufate ngase ato e zbehin ngjyrën.

- Advertisement -

Mos i lani flokët me ujë shumë të ngrohtë

Nëse jeni nga ato njerëzqë dëshirojnë të lahen me ujë tepër të ngrohtë, nuk duhet të bëni një gjë të tillë pasi t`i ngjyrosni flokët. Uji i ngrohtë e dëmton flokun dhe ngjyrën e flokut.

Trajtoni flokët me masazhe me vajra

Flokët kanë tendencë të thahen kur ngjyrosen, kjo ndodh nga amoniaku që gjendet në ngjyrë. Të shmangeni nga dëmtimi është mirë të masazhoni flokët me vajëra, edhe atë rregullisht, posaqërisht nëse floku juaj natyrshëm është i thatë.

Çdo herë pas shamponit përdor kondicioner

Përdorimi i kondicionerit për flokë të ngjyrosura çdo herë që përdorni shampon, është e rëndësishme. Kjo është ashtu pasiqë kondicioneri e shpëton flokun nga tharja që shkakton sapuni i gjendur në përbërje të shamponit.

Bëhuni të kujdesshme kur përdorni mjete me nxehtësi në flokët e juaja

është mirë të shmangeni nga tretmanet me nxehtësi pasi që ti keni ngjyrosur flokët, mirëpo nëse e keni patjetër është mirë të jeni shumë e kujdesshme. Gjëja më e rëndësishme është që të mos i nënshtroni flokët e lagura ndaj nxehtësisë së mjetit për drejtimin e flokëve.

Ushqejeni mirë flokun tuaj

Ushqeni mirë flokët duke konsumuar ushqime që i japin fuqi atyre. Sigurohuni të konsumoni vitaminë C, të verdhën e vezës dhe karrotat, shtesat me multi-vitaminë janë të mirëseardhura.

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -