Filipçe: Të sanksionohen përgjegjësit për shkeljet në koncertin e Petar Grashos

Must Read

1 vit nga premtimi për shkollën në Idrizovë, Georgievski dhe Carovska bashkë, por të pakoordinuar

https://youtu.be/eZaNbYhFj8g Entuziazëm, shpresë. Kështu u ndien banorët e lagjes...

Ndërtesa të reja po mbijnë në Butel, asnjë plan për park! Smilevski thotë se po e menaxhon situatën

https://youtu.be/C3T-abfsqRc Objekte ndërtimore po ndërtohen gjithandej brenda territorit të Komunës së Butelit....

Ekonomia merr rreth 145 milion euro nga Qeveria, ndihmë kanë marrë mbi 20 mijë kompani dhe rreth 120 mijë të punësuar

https://youtu.be/oM4cHkOKB08 Rreth 120 mijë të punësuar dhe më shumë se 20 mijë...
- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot ju bëri thirrje kompetentëve menjëherë të reagojnë dhe në mënyrë të duhur t’i sanksionojnë përgjegjësit për shkeljen eventuale të protokolleve në koncertin e Petar Grashos në Herakleu në Manastir.

Ai në profilin e tij në Fejsbuk sqaroi se së bashku me Komisionin për Sëmundje Infektuese ka pasur takim me organizatorët e ngjarjeve ku i kanë përcaktuar protokollet e miratuara, sipas të cilave ngjarjet mbahen vetëm në qiell të hapur, me maksimum 50 për qind publik prej kapacitetit të paraparë.

- Advertisement -

“Nuk mund të hesht para shkeljes së madhe të protokolleve në koncertin e Petar Grashos në Herakleu në Manastir. Komisioni për Sëmundje Infektuese dhe unë personalisht gjatë qershorit i kam pasur disa takime me organizatorët e ngjarjeve në të cilat së bashku i kemi përcaktuar tani më protokollet e miratuara ndërsa sipas të cilave midis tjerash, ngjarjet mbahen vetëm në hapësira të hapura me maksimum 50% të publikut prej kapacitetit të paraparë, distancë e obligueshme nga vizitorët prej 1,5 m, mbajtje e obligueshme e maskës dhe dezinfektim i duarve si dhe matja e temperaturës në hyrje për çdo vizitor”, shkroi Filipçe.

Organizatori i ngjarjes, sipas ministrit, është i obliguar të sigurojë praninë e obligueshme të shërbimit që kujdeset për rendin i cili do ta kontrollonte zbatimin e protokolleve dhe masat e dhëna, me të drejtë për ta larguar çdo vizitor i cili nuk i respekton të njëjtat.

- Advertisement -

“Kujdesi për shëndetin kolektiv është përgjegjësi e përbashkët, të cilin në këtë rast duhet ta bart organizatori i ngjarjes. Ju bëj thirrje autoriteteve kompetente menjëherë të reagojnë dhe në mënyrën e duhur t’i dënojnë përgjegjësit”, shkruan Filipçe në Fejsbuk

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

1 vit nga premtimi për shkollën në Idrizovë, Georgievski dhe Carovska bashkë, por të pakoordinuar

https://youtu.be/eZaNbYhFj8g Entuziazëm, shpresë. Kështu u ndien banorët e lagjes Idrizovë një vit më parë,...

Ndërtesa të reja po mbijnë në Butel, asnjë plan për park! Smilevski thotë se po e menaxhon situatën

https://youtu.be/C3T-abfsqRc Objekte ndërtimore po ndërtohen gjithandej brenda territorit të Komunës së Butelit. Vet kryetari Velimir Smilevski pranon...

Ekonomia merr rreth 145 milion euro nga Qeveria, ndihmë kanë marrë mbi 20 mijë kompani dhe rreth 120 mijë të punësuar

https://youtu.be/oM4cHkOKB08 Rreth 120 mijë të punësuar dhe më shumë se 20 mijë kompani kanë marrë ndihmë financiare...

Prokuroret e Speciales kanë marrë bonuse 4.6 milion euro! Revizoni sheh parregullsi në dhënien e bonuseve

https://youtu.be/SsPbzPxhIUc Nga fondi i PPS e cila tashmë nuk është në funksion,  4.6 milion euro bonus në...

Italia do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të Covid-19

Italia me siguri do ta vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme  që të ndihmojë kriza me koronavirusin të mbahet nën kontroll, sepse Qeveria bën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -