Filipçe: Për kohë të shkurtë do të kemi teste të shpejta për Covid-19

Must Read

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat...

Deputeti Durlovski nga VMRO-DPMNE largohet nga Kuvendi: U deshiroj fat kolegëve të koalicionit

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Igor Durlovski po largohet nga Kuvendi. Këtë e bëri të ditur vetë...

Testet e shpejta për Covid-19 shumë shpejtë pritet të jenë të qasshme edhe në shtetin tonë, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në intervistën e sotme në “Top Tema” në TV Telma, duke potencuar se ata si Ministri planifikojnë avancimin e strategjisë për testim, respektivisht vendosjen e strategjisë për testim të gjerë.

“Muajt e fundit në treg janë të qasshme testet e shpejta për detektimin e virusit (jo të antitrupave). Janë të shpejta dhe për 10-15 minuta e detektojnë atë pa laborator të nevojshëm, pa aparat laboratorik. Do të thotë mostër dhe një pllakë të vogël. Për kohë të shkurtë do të fillojmë me furnizim. Ato teste para se gjithash do të shpërndahen në spitale, dhe në bashkëpunim me qendrat për shëndet publik, me siguri në vendkalimet kufitare. E tërë kjo do të mundësojë rezultat shumë të shpejtë të pacientëve, para se gjithash rastet urgjente, dhe atyre që u nevojitet ndonjë intervenim. Për 15 minuta në vendin e ngjarjes, pa kurrfarë nevoje për ekspertisë të madhe, do të dijnë të punësuarit nëse pacienti është pozitiv apo negativ”, tha ministri Filipçe.

- Advertisement -

Përveç në spitale, ministri Filipçe shtoi se teste të shpejta për Covid-19 do të ketë edhe në vendkalimet kufitare, por para kësaj do të duhet të përgaditet strategji.

Zaev: Qytetarët të respektojnë masat!

Kryeministri i vendit Zoran Zaev në rrjetin social Facebook, apeloi deri te të gjithë qytetarët që të respektojnë masat dhe kështu të...

Sllovenia para mbylljes së plotë

Qeveria sllovene ka nisur me mbylljen e restoranteve, hoteleve, dyqaneve, me përjashtim të atyre që shesin gjërat e domosdoshme dhe transporti publik...

Deputeti Durlovski nga VMRO-DPMNE largohet nga Kuvendi: U deshiroj fat kolegëve të koalicionit

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Igor Durlovski po largohet nga Kuvendi. Këtë e bëri të ditur vetë Durlovski nëpërmjet një statusi në...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër viziton Maqedoninë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti nesër do të vizitojë Maqedoninë e Veriut me ftesë të kryeministrit Zoran Zaev.

​Ancelotti shpjegon lëndimin e Rodriguez

Carlo Ancelotti ka raportuar se James Rodriguez nuk do të jetë i gatshëm për Evertonin të shtunën kundër Southampton në Premier Ligë,...

More Articles Like This