Festuan pa maska dhe pa distancë, pas një jave do të shihen pasojat

Must Read

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt...
- Advertisement -

Grumbuj njerëzish e pa maska. Kështu  festohej pas publikimit të rezultateve të para nga zgjedhjet parlamentare. Partitë politike bashkë me aktivistët e tyre gjatë festimit pas përfundimit të zgjedhjeve harruan për rekomandimet dhe masat të cilat duhet të respektohen në kohë pandemie. E për atë se sa është e mundur të rritet edhe më shumë numri i nfektuarve me Kovid 19, drejtori i institutit për shëndet publik Shaban Memeti thotë se do të bëhet e qartë pas shtatë ditëve.

“Rasti  i festimeve nga partitë e ndryshme politike natën e zgjedhjeve pas kumtimit të rezultateve, mbase ka shkelje të tilla të mos respektimit të rekomandimeve dhe kujdesit, mbetet të shifet për një periudh prej 7 deri 10 ditë se di do të evaluojë”, tha Shaban Memeti drejtor në institutin për shëndet publik.

- Advertisement -

Ai shton se rreziku më i madh është nëqoftë nësë ndonjë i infektuar ka marrë pjesë në këto manifestime.

“Parashtrohet pyetja se sa raste me Kovid 19 kanë marrë pjesë në këto manifestime. Se sa është transmetuar virusi se sa është përhapur virusi kjo është me rëndësi”, tha Shabani.

- Advertisement -

Edhe epidemilogu Zharko Karaxhovski tha se duhet të pritet 7 ditë për të parë vallë a do të ketë klaster të ri, i cili ka dal nga fushata e zgjedhjeve.

Pyetëm edhe MPB se sa persona kanë dënuar në ditën e zgjedhjeve kur festohej pa maska dhe distancë. Nga atje me përgjigje të përgjithshme, se me datë 14 dhe 15 korrik janë regjistruar 104 raste të cilët kanë shkelur rekomandimet për mbajtjen e maskave. 

- Advertisement -

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...

Paralajmërime për stuhi, tornado, reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe erë të fuqishme në Kroaci dhe Ballkanin Perëndimor

Sistemi evropian për paralajmërim për mot të lig ESTOFEKS dha paralajmërim të shkallës së dytë për disa pjesë të Kroacisë dhe Ballkanit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -