Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

TË FUNDIT

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Bajden prezanton ekipin që është gati “të udhëheqë botën”

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka prezantuar të martën ekipin e tij për siguri kombëtare, i...

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim i pari i partisë, Hristijan Mickoski. Protesta do të vazhdojë deri në Shtip, respektivisht deri në Shkollën e Mësuesve në të cilën kanë marrë pjesë Goce Dellçevi dhe Dame Gruev në Novo Sellë. Në këtë mënyrë, VMRO-DPMNE-ja e shënoi Ditën e Luftës Revolucionare të Maqedonisë.

“Nëse kjo mafi politike e udhëhequr nga Zoran Zaevi pranon se Goce Dellçev në kuptim rajonal ka qenë maqedonas për shkak se ka lindur në territori gjeografike Maqedoni, ndërsa me kombësi ka qenë bullgar, se gjuha jonë maqedonase është formë linguistike e gjuhës bullgare, kjo do të thotë asimilim i tërësishëm i kombit maqedonas, goditje ndaj themeleve të kombit maqedonas dhe shtetit bashkëkohor maqedonas dhe nënçmim shtesë”, u shpreh Micskoski.

TË NGJAJSHME