Falja e sabahut në shtëpi, bajrami në xhami, BFI: Kujdes me blerjen e kurbanëve, është paraqitur sëmundje

Must Read

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është...
- Advertisement -

Besimtarët myslimanë të premten festojnë Kurban Bajramin. Falja e namazait të sabahut ditën e Kurban Bajramit rekomandohet të falet në shtëpi, por pa e ndaluar askënd që të shkojë në xhami, kështu tha myftiu i Shkupit Qenan Ismaili.

Ndërsa për faljen e namazit të Bajramit besimtarët ftohen që të falen nëpër xhami, por pa qëndruar gjatë, dhe të shkojnë në xhami 10 minuta para fillimit të faljes së namazit të Bajramit.

- Advertisement -

“Duke mos ia marrë të drejtën asnjërit që ka dëshirë të shkojë në xhami dhe të falet.

Mirëpo xhemati është i ftuar që të vijë në kohën e faljes së namazit të Kurban Bajramit në bazë të rekomandimeve.

- Advertisement -

Në ora 06:06 minuta fillon falja mbahet hutbeja pak më e shkurt dhe me këtë e përfundojmë faljen e namazit të Bajramit”, tha Qenan ef.Ismaili, Myfti i Shkupit.

Sipas Myftinisë së Shkupit, të përdoren në maksimum oborret e xhamive.

- Advertisement -

“Mundësisht në maksimum të përdoren pjesët e jashtme të xhamive.

Natyrisht nëse do të jenë të detyruar të falen brenda në xhami të pozicionohen në pikat që janë të vendosura me të cilën e kemi siguruar distancën sociale”, theksoiQenan ef.Ismaili, Myfti i Shkupit.

Sipas Bashkësisë Fetare Islame është bërë dezinfektimi i xhamive nëpër të gjithë vendin dhe janë nënvizuar vendet ku do të duhet të falen qytetarët.

Myftiu i Shkupit thotë se kanë marrë informacione për përhapjen e një sëmundjeje tek dhentë, teksa apelon që qytetarët të kenë kujdes me blerjen e kurbanëve.

 “Sipas institucioneve kompetente kemi marr disa shkresa se tek delet është përhapur një sëmundje ne kemi rekomanduar në Xhumanë e kaluar nëpërmjet xhamive që të kenë kujdes”, u shpreh Qenan ef.Ismaili, Myfti i Shkupit.

Nëse do ta falni Kurban Bajramin në xhami, me vete duhet të keni sexhaden dhe maskën.

Duhet të respektoni edhe distancën fizike si dhe dezinfektimin e duarve.

Nga Bashkësia Fetare Islame rekomandojnë që besimtarët të mos përshëndeten me shtrëngim duarsh por përshëndetja të jetë nga larg.

- Advertisement -

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen në shumë dyqane të Qendrës...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -