Është ngritur hetim për kërcënimet ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti

Must Read

Filipçe apelon qytetarët të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike

Ministri Filipçe rrjetit social përmes facebook apeloi deri te qytetarët që të japin informata të sakta në...

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë....

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë...
- Advertisement -

Policia e Kosovës ka ngritur hetim në lidhje me kërcënimet që përmes internetit iu drejtuan ushtruesit të detyrës kryeministër, Albin Kurti, nga një grup deri më tani i panjohur i quajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Burime nga policia deklaruan për mediat se çështja po hetohej nga Drejtoria e hetimit të krimeve të rënda, në bashkëpunim me Prokurorinë speciale të Kosovës.

“Ne dëshirojmë t’ju informojmë se policia e Kosovës, në këtë rast Drejtoria për hetimin e krimeve të rënda, është duke e trajtuar rastin dhe është në proces të mbledhjes së informacioneve,” publikoi policia.

Kryeministri në dorëheqje, Kurti mbrëmë përmes faqes së tij në Fejsbuk publikoi se ka marrë kërcënime nga një “Gardë Vullnetare Shqiptare” e caktuar, e cila po shfaqet për herë të parë në publik.

Sipas Kurtit, kërcënimet në të vërtetë janë drejtuar në Gjykatën Kushtetuese, e cila duhet të vendosë, me kërkesë të partisë së tij, Lëvizja Vetëvendosje (VV) për kushtetutshmërinë e vendimit të presidentit Hashim Thaçi për t’ia ndarë mandatin për formimin e një qeverie të re, partisë së dytë të renditur në zgjedhjet e fundit parlamentare parlamenti i fundit, Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

“Ata janë të frikësuar dhe duan ta trembin Gjykatën Kushtetuese dhe jo vetëm atë. Ata gjithashtu duan t’i frikësojnë ambasadorët e Grupit të Kuintit me destabilizim, nëse PRONTO (një grup politikanësh dhe ish zyrtarë të akuzuar për shpërdorim detyre), presidenti i Republikës, e humbë çështjen”, shkroi Kurti.

Në kumtesën që e publikoi Kurti, “Garda” pretendoi se ka njohuri se “disa grupe të VV-së po organizojnë protestë në Prishtinë më 29 maj”, që është afati i fundit i caktuar nga Gjykata Kushtetuese për ta interpretuar kushtetutshmërinë e vendimit të Thaçit.

- Advertisement -

Latest News

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Lidhur me këtë ka reaguar...

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë se ta quash reciprocitetin ‘pengesë’...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Ekzekutivi ka...

Dezinfektim në bregun e lumit Vardar

Ekipe të Qytetit të Shkupit dhe të Brigadës së zjarrfikësve sot realizuan aksion për larjen dhe dezinfektimin e bregut të lumit Vardar.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -