Erdogan: Të paktën 500 pjesëtarë të forcave të sigurisë do të kujdesen për sigurinë e Aja Sofias

Must Read

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën...

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për...

Propozimet për zv/ministrat do të dorëzohen sot ne Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev, në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi se të gjitha procedurat për zv/ministrat dhe...
- Advertisement -

Të paktën 500 pjesëtarë të forcave të sigurisë do të kujdesen për sigurinë e tempullit të Stambollit Shën Sofia, statusi i së cilit do të ndryshojë nga muze në xhami. Këtë e kumtoi në konferencë shtypi në Ankara presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan.

“Kemi paralajmëruar se që tani Aja Sofia do të jetë e hapur 24 orë në ditë. Për sigurinë do të kujdesen 500 persona. E falënderoj ministrin e Punëve të Brendshme (të Turqisë Sulejman Sojlu)”, tha Erdogan.

- Advertisement -

Ai shtoi se “hapja e Aja Sofias për lutje do të thotë ripërtëritje e kombit turk”.

Në ndërkohë, autoritetet turke e sigurojnë UNESKO-n për qëllimet e tyre për të bashkëpunuar ngushtë me organizatën gjatë kryerjes së punës së planifikuar për restaurim pas ricaktimit të Shën Sofisë nga muze në xhami.

- Advertisement -

Nga UNSEKO kumtuan se Turqia ka premtuar se do të ftojë një delegacion ekspertësh të organizatës për të biseduar për planin e restaurimit.

- Advertisement -

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....

Një kumanovar për pak do të paguante 10 mijë euro, duke menduar se i shpëton vajzën dhe dhëndrin nga burgu

Një kumanovar (86) ka qenë viktimë potenciale të një mashtruesi i cili i ka kërkuar para për dhëndrin e tij të mos...

Propozimet për zv/ministrat do të dorëzohen sot ne Kuvend

Kryeministri Zoran Zaev, në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi se të gjitha procedurat për zv/ministrat dhe drejtoritë kanë përfunduar dhe se...

Publikohet platforma nacionale për mësim online, do të jetë në 5 gjuhë

Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska publikuan platformën për mësim në distancë për shkollat fillore dhe...

Drejtorë të NP marrin paga më të larta se kryeministri! Nikollovski: Do t’i shfuqizojmë disa prej tyre

Zv/kryeministri për luftimin e korrupsionit, Ljupço Nikollovski në një konferencë për shtyp, deklaroi se ka ndërmarrje publike në vend që shërbejnë vetëm...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -