Array

Erdogan: Do të injorojmë vendimin e PE-së për armenët

Must Read

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona...
- Advertisement -

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajib Erdoan, deklaroi se Turqia do të injorojë votën e Parlamentit të Evropës prej vrasjen e armenëve në vitin 1915.
Para vizitës së tij zyrtare në Kazakistan, Erdoan deklaroi se çfarëdo që të jetë vendimi i Parlamentit të Evropës në lidhje me pretendimet për gjenocid ndaj armenëve, ky vendim do të hyjë në njërin vesh dhe do të del nga tjetri.
Presidenti turk shtoi se 100 mijë armenë ende jetojnë në Turqi dhe se shteti kurrë nuk ka diskriminuar ata, duke shtuar se Turqia ka mundur të dëbojë armenët, por nuk e ka bërë këtë.
Parlamenti i Evropës pritet të debatojë për rezolutën, me të cilën do të shënohet 100 vjetori i vrasjes së 1.5 milionë armenëve në Perandorinë Osmane.
Shumë historianë e kanë cilësuar vrasjen e armenëve në Perandorinë Osmane si gjenocidin e parë në shekullin e 20-të, qëndrim ky i cili mohohet nga Ankaraja. Armenët theksojnë se mbi 1.5 pjesëtarë të këtij populli janë vrarë prej vitit 1915 deri në vitin 1917, gjatë shpërbërjes së Perandorisë Osmane. Turqia mohon këto pretendime dhe thotë se gjatë konfliktit qytetar, kur armenët u ngritën në kryengritje dhe mbështetën forcat ruse, janë vrarë prej 300 deri në 500 mijë armenë dhe po aq turqë.21 Media

- Advertisement -

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

Qeveria përgatitet për masa të reja restriktive, do të ketë dënime për ahengje familjare

Në konferencën për media u paralajmërua se Komisioni për sëmundje ngjitëse është në përpilim e sipër të planit për zbatim të masave...

Rritja e rasteve erdhi nga dasmat, do t’i ashpërsojmë kontrollet, është e patolerueshme hotelierët të mos i respektojnë masat, tha Filipçe

Duke folur për valen e re të Kovid-19, ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe përfundoi se rritja e rasteve pozitive ka ardhur për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -