Erdogan: Çdo sulm ndaj Turqisë do të rezultojë me çmim të lartë

Must Read

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec,...

Osmani – Bregu: Sfidat dhe potencialet nga Samiti i Sofjes tema më e rëndësishme e takimit

Sfidat, por edhe potencialet e Samitit të ardhshëm të Sofjes në suaza të presidencës së përbashkët të...

Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim...
- Advertisement -

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan deklaroi se çdo sulm ndaj anijes turke që heton naftë dhe gaz në ujërat kontestuese të Detit Mesdhe, do të rezultojë me çmim të lartë.

“Kemi thënë se nëse e sulmojnë ‘Oruç Reis’ do të paguajnë çmim të lartë, ndërsa ata sot e morën përgjigjen e tyre të parë”, theksoi Erdogan mbrëmë pa dhënë më shumë detaje.

- Advertisement -

Anija turke “Oruç reis” të hënën me shoqërim ushtarak filloi të hetojë naftë dhe gaz në ujërat mes Kretës dhe Qipros.

Për shkak të kësaj, presidenti francez Emanuel Makron paralajmëroi se do ta rritë praninë ushtarake në rajon dhe i bëri thirrje Ankarasë ta ndalojë hetimin. Armata franceze dhe greke dje kanë kryerë stërvitje ushtarake në afërsi të Kretës.

- Advertisement -

Për shkak të aksioneve turke, Bashkimi Evropian tani më ka vendosur sanksione ndaj dy përfaqësuesve të sektorit energjetik turk.

Erdogani dje përmes telefonit ka biseduar me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe me kryetarin e KE-së, Sharl Mishel, me ç’rast theksoi se Turqia i mbron të drejtat e veta.

- Advertisement -

Edhe Turqia edhe Greqia potencojnë se i mbrojnë interesat e tyre dhe e akuzojnë anën tjetër për konfliktin.

Këshilli i Punëve të Jashtme të BE-së sot do të mbajë takim të jashtëzakonshëm për shkak të aktiviteteve të Turqisë në Mesdheun Lindor.

- Advertisement -

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec, i dënuar me tre vjet...

Osmani – Bregu: Sfidat dhe potencialet nga Samiti i Sofjes tema më e rëndësishme e takimit

Sfidat, por edhe potencialet e Samitit të ardhshëm të Sofjes në suaza të presidencës së përbashkët të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë...

Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës Popullore...

10 fakte interesante për kosin!

Kosi është një nga produktet që e blejmë më shpesh në familjet tona Ai gjendet gjithmonë në frigorifer. Por më poshtë ju...

Si duhet lënë duhanin, menjëherë apo gradualisht?

Shkencëtarët prej kohësh po kërkojnë përgjigjet për mënyrën më të mirë për të ndihmuar njerëzit të lënë duhanin. Shpesh, ka dy mundësi:...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -