Ekspertja dëshmitare në rastin “Monstra”: Dheu nga Liqeni i Smillkovës dhe nga automjeti janë analizuar por nuk është bërë ekspertizë

Must Read

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39.

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si...

Ekspertiza e dheut nga Liqeni i Smilkovës dhe automjetit “Opel Omega” i gjetur në vendin Vrazhivir, menjëherë pas vrasjes së pesëfishtë edhe sot ishte temë e seancës për rastin “Monstra”.

Sipas ekspertes Vesna Antiq, e cila në vitin 2012 ishte kryeinspektorja për ekzaminim kimik në MPB, nuk u bë asnjë ekspertizë për këtë rast, por vetëm një analizë ku u konkludua se mostrat nga vendi përkojnë me njëri-tjetrin.

“Nuk kam bërë ndonjë ekspertizë të dheut. Dheu nga Liqeni i Smilkovës dhe automjeti janë analizuar, nuk është bërë ekspertizë. Unë nuk e kisha për detyrë nga mbikëqyrësit e mi. Ekziston një ndryshim midis analizës dhe ekspertizës. Ekspertiza është diçka më e madhe se analiza”, delaroi ekspertja Antiq.

Mbrojtja e të pandehurve në këtë rast, në fjalimin e tyre, shprehu dyshime për të gjithë procedurën mbi ekspertizën e dheut.

“Kjo eksperte nuk ka bërë ekspertizë, por vetëm analizë për të cilën nuk kemi asnjë procesverbal, asnjë raport nga ajo. Eksperti tha se analiza ishte bërë nga dy mostra dhe ato ishin skanuar, por më 20 Prill 2012, dhe jo më 14, siç tha ai gjatë gjithë kohës. Vetëm data thotë se analiza është bërë pas ekspertizës së ekspertes Snezhana Nikolovska. Kjo tregon se është bërë edhe një tjetër falsifikim. Për këtë, ne jemi të detyruar të paraqesim dy kallëzime penale, dhe jo vetëm një siç kemi njoftuar”, tha avokati Naser Raufi.

Paraprakisht gjatë kësaj seance një dëshmitar dëshmoi nga “bombat”, ku ai u dëgjua duke pyetur nëse dinte ndonjë gjë për atë që ndodhi në Liqenin e Smilkovës, në mbrëmjen e 12 prillit 2012. Kur u pyet nga mbrojtja, ai deklaroi se kishte biseduar me një anëtar të partisë. dhe se ai nuk di asgjë më tepër për këtë rast.

Gjykimi për vrasjen e pesëfishtë në Liqenin e Smilkovës, sipas njoftimeve të prokurorisë, është afër përfundimit, dmth për një kohë të shkurtër ata do të japin fjalët përfundimtare për këtë çështje gjyqësore, e cila me vendim të Gjykatës Supreme është vendosur për rigjykim.

Gjykatës kryesor në këtë lëndë është Ognen Stavrev. Ndërsa përfaqësues të aktakuzës janë prokurorët Fatime Fetai dhe Gavril Bubevski.

Arriti në 39 numri i të vdekurve nga tërmeti në Izmir

Numri i njerëzve që vdiqën si pasojë e tërmetit në Izmir u rrit në 39. Sipas TRT Haber,...

Tërhiqet Macron, thotë se e kupton tronditjen e muslimanëve për karikaturat e Profetit Muhamed

Presidenti francez Emmanuel Macron ka tentuar sonte të qetësojë gjakrat e ndezura të komunitetit botëror musliman, duke thënë se e kupton zemërimin...

​Guti mund ta zëvendësojë Zidanen te Reali

Jose Maria Gutierrez i njohur ndryshe edhe si Guti po shihet nga krerët e Real Madridit si zëvendësues potencial për teknikun në...

Dy persona me origjinë nga Kosova ndërrojnë jetë nga tërmeti në Izmir

Dy persona me origjinë nga Kosova vdiqën si pasojë e lëndimeve të marra pas rrëzimit të një ndërtese si rrjedhojë e tërmetit...

Shqipëria hapi spitalin e tretë për Covid

 Për shkak të numrit të rritur të të infektuarve, veçanërisht atyre të cilëve iu nevojitet mjekim spitalor, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

More Articles Like This