Array

Ekskluzive: “Parku i Paqes” hiqet me 1 tetor

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Barrikada mbi lumin Ibër apo i ashtuquajturi “Park i Paqes” do të hiqet me 1 tetor. Kjo marrëveshje është arritur gjatë bisedimeve që janë duke u zhvilluar sot në Bruksel. Këtë për KosovaPress e ka konfirmuar ekskluzivisht ministrja për dialog Edita Tahiri.

Ajo, përmes një bisede telefonike ka bërë me dije se bisedimet kanë përfunduar rreth orës 21:00, ndërsa thotë se ka përafrim qëndrimesh edhe në dy çështjet e tjera.

- Advertisement -

Tahiri, tha se barrikada mbi lumin Ibër do të hiqet me 1 tetor, dhe do të jetë gati për këmbësor dhe automjete pas revitalizimit të saj.

Sot, sipas Tahirit është biseduar edhe për Energjinë dhe Asociacionin e Komunave Serbe. Për të parën Tahiri tha se do të bisedohet më gjerësisht nesër në takimin e kryeministrave, ndërsa për të dytën ajo lajmëron se ka pasur përparime.

- Advertisement -

Tahiri thotë se për Asociacionin nuk do lëshojnë pe dhe siguron që nuk do të ketë kompetenca ekzekutive në nivel të tretë.

“Ne mbrojmë kushtetutën e Republikës së Kosovës, prandaj kemi qëndrim të vendosur që Asociacioni duhet të jetë sikur ai i komunave në Kosovë pa kompetenca ekzekutive. Janë pika k u mbrohet Kushtetuta e Republikës së Kosovës që nënkupton që Asociacioni do të jetë një strukturë që ndihmon komunat dhe jo një strukturë që mund të vendos në emër të komunave. Sepse komunat me ligjin e Kosovës ka kompetenca për çështje lokale dhe ato nuk mund të barten në ndonjë strukturë tjetër”, tha Tahiri.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -