“E gëzofshi Bajramin!” nga bjeshkët e Bogovinës! Siniçanasit nuk e ndërpresin protestën as në ditë feste

TË FUNDIT

Tetovë, Covid, bie numri i të shtrirëve në spital! Vetëm 12 punonjës mjekësorë në izolim ose të infektuar

https://youtu.be/FL6HNtbO2Og Numri i pacientëve të shtrirë në Spitalin klinik të Tetovës të infektuar me Covid 19 është 20, ndërsa  vetëm...

10 viktima dhe 403 raste të reja me Covid-19

Nga Ministria e Shëndetësisë, informojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga 2118 testime të realizuara 403 persona janë...

Shqipëri, 4 humbje jete dhe 641 të infektuar me virusin korona

641 raste të reja dhe 4 humbje jete është bilanci i 24 orëve të fundit nga pandemia Covid 19...

Rooney emërohet trajner i Derby County

Klubi i Futbollit Derby County ka njoftuar emërimin e Wayne Rooney si trajneri i ri i klubit. 35-vjeçari merr...

KE-ja është për vendosjen e vërtetimit evropian për vaksinim

BE-ja mbështetë vendosjen e vërtetimit për vaksinim kundër koronavirusit të ri që do të ishte “njohur në mënyrë të...

Dita e tretë e protestës së banorëve të Siniçanit qëlloi që të jetë ditë Bajrami. Të vendosur se nuk do të lëvizin nga bjeshkët e Bogovinës, aty edhe ku duan ta shtrojnë rrjetin e përkohshëm të ujësjellësit, banorët nuk shkuan në shtëpi për të festuar si gjithë të tjerët, por në mes të maleve e uruan njëri-tjetrin për Kurban Bajram. Ata edhe mëngjesi i kësaj dite i zbardhi në mes të malit. Kamera e TV21 kapi këto momente të veçanta të protestuesve, të cilët as festa e Bajramit, nuk i lëkundi ata nga protesta.

#Siniçan, protestuesit bëjnë #Bajram me njëri tjetrin në mes malit e larg familjeve#Dita3 protesta për ujin vazhdon

Gepostet von TV21 am Donnerstag, 30. Juli 2020

Siniçani është fshat në Bogovinë të Tetovës, e uji që u shkon nëpër shtëpi është i papijshëm. Ata nisën me vetëiniciativë të shtrojnë gypa për të sjellë ujë nga një burim i afërt, por puna u ndërpre nga ana e policisë. Policia nuk u tërhoq as kur një gjë të tillë e urdhëroi Prokurori, ndërsa nga MPB pohojnë se policët aty janë për të ruajtur rendin dhe qetësinë nëse eventualisht ka tensione mes siniçanasve dhe banorëve të Orviçit, vend ku edhe është burimi nga ku duan të marrin ujë përmes sistemit të përkohshëm të ujësjellësit.

  • Tags
  • 1

TË NGJAJSHME