Duka porosit dibranët se suksesi i betejës me koronavirusin varet nga ndërgjegjja e tyre

Must Read

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv...
- Advertisement -

Kryetari i Komunës së Dibrës, Hekuran Duka, në konferencën e sotme për shtyp, të zhvilluar pas takimit me Shtabin Operativ të Komunës me të cilin ai menaxhon, situatën epidemiologjike e vlerësoi si alarmante.

“Sipas informacioneve të marra nga Njësia e Shëndetit Publik, situatën me Kovid-19 e vlerësuam si alarmante sepse kemi një numër të madh të të infektuarve, ndërsa sipas vlerësimeve të autoriteteve, pritet që të ketë edhe të tjerë. Nga i pesti i këtij muaji deri dje janë regjistruar 12 të infektuar të rinj. Personi i parë i infektuar tashmë është shëruar, një po mjekohet në spitalin “8 Shtator” në Shkup, ndërsa 10 po mjekohen në shtëpi. Tetëdhjetë njerëz janë në vetizolim”, tha Duka.

19.06.2020 12:00

KONFERENCË DITORE PËR SHTYP19.06.2020 12:00

Gepostet von Komuna Dibër – Municipality of Debar – Општина Дебар am Freitag, 19. Juni 2020
- Advertisement -

Ajo që është veçanërisht shqetësuese, shtoi ai, është fakti që të infektuarit e rinj janë midis moshës 20 dhe 30 vjeç.

Ai theksoi se priten rezultatet e 40 strishove të marra, si dhe për një punonjës kopshti, ku nga 69 strisho të marra, 68 janë negative.

- Advertisement -

“Rritja e numrit të të infektuarve të rinj, sipas vlerësimit tonë, është lehtësimi i masave kufizuese, mosrespektimi i protokolleve të punës, veçanërisht në kafene dhe restorante, lëvizja në markete, dhe institucione të tjera, veçanërisht bankat, zyrat postare … ku vërehen grupe të mëdha të qytetarëve. Nëse nuk respektohen rekomandimet për mbrojtje, atëherë presim një numër të shtuar të të infektuarve të rinj”, tha Duka.

Ai shtoi se Spitali i Përgjithshëm është i gatshëm ta pranojë çdo pacient të ri dhe se nga Ministria e Shëndetësisë është dorëzuar një pajisje oksigjeni, si dhe 20 shtretër.

- Advertisement -

“Situata e sigurisë është e qetë. E vetmja gjë që na shqetëson janë informacionet jozyrtare që njerëzit që duhet të jenë në vetizolim ose ata që janë testuar për Kovid-19 ose janë konfirmuar tashmë janë duke ecur lirshëm nëpër qytet. Unë u bëj thirrje të gjithëve që t’i ndjekin me përpikëri rekomandimet sepse suksesi i betejës me koronavirus varet nga ndërgjegjja e vetvetes”, tha Duka.

Ai tha se nëse dikush vëren një gjë të tillë mund të telefonojnë në 834-100 ose stacionin policor./MIA 

- Advertisement -

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -