DPHM: Ekziston mundësia e daljes së ujërave nga shtretërit në mjediset urbane dhe derdhje lokale e lumenjve më të vegjël

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Reshjet e rrëmbyeshme që e përfshinë vendin nëse lokalisht janë më intensive dhe në formë të motit të ligë mund të shkaktojnë daljen e ujit nga shtrati në mjediset e qytetit dhe derdhjen e lumenjve më të vegjël. Por nuk ka rrezik nga derdhja e lumenjve më të mëdha, kumtoi Drejtoria e Punëve Hidrometeorologjike (DPHM).

Sipas Drejtorisë, vazhdon periudha e motit të ndryshueshëm dhe jostabil me reshje lokale të shiut, bubullima, breshër dhe erë. Në vende të caktuara paralajmërohen reshje të rrëmbyeshme të shiut edhe mbi 30 litra në metër katror.

- Advertisement -

“Në vende të caktuara reshjet pritet të jenë më intensive, të të bien për një kohë të shkurtër dhe të jenë në formë të motit të ligë të shoqëruara me erë të fuqishme, kështu që është e mundur paraqitja derdhjeve të ujit në mjediset urbane të qytetit për shkak pamundësisë për largimin e ujit. Gjithashtu, gjatë reshjeve afatshkurta intensive është e mundur rritje më e vogël e niveleve të ujit të liqeneve më të vegjël dhe përrenjve dhe derdhjen lokale e tyre. Në rrethana të tilla, paralajmërojnë për lëvizje të kujdesshme pranë lumenjve të vegjël dhe përrenjve në vend”, informon DPHM.

Paraprakisht DPHM informoi se deri në orën tetë në mëngjes janë matur 59 litra në metër katror në periudhë prej 24 orësh në Demir Kapi, në Shkup Petrovec 54, në Ohër 50, Pozharan 41.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -