Do të renovohet Spitali i specializuar në Oteshevë – paralajmëroi Filipçe

Must Read

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore....

Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i...

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të...
- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, sot ka paralajmëruar rikonstruimin e tre pavionëve të Spitalit të specializuar për parandalim, mjekim dhe rehablitim të mjekimeve kronike, respiratorë, jospecifik dhe alergjik në Oteshevë.

Ai ka shpjeguar se ky spital është i vetmi i këtij lloji në shtet, mu për shkak të specifikave të rajonit që kontrubojnë në trajtimin e pacientëve që kanë probleme kronike, respiratore dhe alergjike.

- Advertisement -

“Pas katër vitesh ky institucion merr përkrahje për rinovim dhe së shpejti do të fillojë procesi i rikonstruimit”, ka thënë ministri Filipçe i cili sot e ka vizituar spitalin me rastin e 40 vjetorit të hapjes së saj.

Siç kanë njoftuar nga Ministria e Shëndetësisë, në nivel vjetor në spital mjekohen rreth 1.000 pacientë në spital, 1.300 pacientë në ambulantë dhe qindra pacientë në spitale ditore.

- Advertisement -

“Tre pavionë që janë planifikuar për rikonstruim disponojnë me kapacitet prej 72 shtretërve spitalor, repart për mjekësi interne dhe repart për mjekësi fizikale. Punojnë dy mjekë për mjekësi fizikale dhe rehablitim, pulmo- alergolog, mjek të mjekësisë interne si dhe nga një mjek për specializim të mjekësisë interne”, thonë nga Ministria.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Dëshira e 11 vjeçarit, të shkojë në shkollë, nëna druan, personat me nevoja të veçanta s’mund t’u përmbahen protokolleve

https://youtu.be/gVh6UENnl1A Personat me nevoja të posaçme do të ulen në bankat shkollore. Ky është vendimi i fundit...

Mbi 32 milion të infektuar me Covid-19, 990 mijë të vdekur në të gjithë botën

Teksa vdekjet nga korona virusi në botë po i afrohen shifrës prej 1 milion, eksperti kryesor i Shteteve të Bashkuar për sëmundje...

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -