Dizeli lirohet për gjysmë denarë për litër

TË FUNDIT

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Kujdes, nesër pa energji elektrike një pjesë e Sarajit, Gazi Babës dhe Kisella Vodës

Gjatë ditës së nesërme për shkak të ndërhyrjeve teknike në rrjetin elektro shpërndarës, pa energji elektrike do të jenë...

Dizeli prej sonte në mesnatë lirohet për  gjysmë denarë për litër, ndërsa çmimi i karburanteve tjera mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime të Ujit (KRRE). Me vendimin bëhet  rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 0,10 për qind.

Çmimi i shitjes me pakicë EURODIZEL (D-E V), zvogëlohet  për 0,5 denarë për litër dhe do të arrijë 52 denarë. Çmimi i shitjes me pakicë i benzinave  EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 dhe i Ekstra vajit të lehtë për amvisëri (EL-1), nuk ndryshohen dhe mbesin 61 denarë për EUROSUPER BS-95, 63 denarë për EUROSUPER-98 dhe 41,5 denarë për Ekstra vajin e lehtë për amvisëri (EL1).

Me vendimin e KRRE-së për 0,445 denarë për kilogram rritet çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit M-1 NS dhe do të arrijë 31,268 denarë.

Si arsye për ndryshimin e çmimeve nga shitja me pakicë e derivateve të naftës nga KRRE i potencojnë  çmimet referente të ndryshuara të derivateve të naftës  në tregun botëror në shtatë ditët e fundit  të cilat janë rritur për rreth 0,099 për qind te  benzina dhe  të zvogëluara te dizeli për rreth 1,215 për qind, si dhe për 0,74 për qind kurs më i lartë i dollarit  kundrejt denarit. 

TË NGJAJSHME