Deputetja më e re dhe deputeti më i vjetër, Nikollovski i pëkushtuar për pensionistët, Qazimi për të rinjtë

Must Read

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec,...

Osmani – Bregu: Sfidat dhe potencialet nga Samiti i Sofjes tema më e rëndësishme e takimit

Sfidat, por edhe potencialet e Samitit të ardhshëm të Sofjes në suaza të presidencës së përbashkët të...

Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim...
- Advertisement -

Para se të bëhej deputet, ishte aktiv në shoqëri duke kërkuar të drejtat për pensionistët. Edhe pse i thyer në moshë, 72-vjeçari Ilija Nikollovski thotë se ndihet më i ri se shumë deputetë të tjerë.

“Unë mund të jem vetëm më i moshuar, edhe pse ndihem shumë më i ri se sa shumë deputetë sepse dikush është i pensionuar në aspekt intelektuar, kurse unë ende ndihem i aftë në aspekt intelektual”, tha Ilija Nikollovski.

- Advertisement -


Edhe pse ka ndryshuar pozitën në shoqëri, nga një aktivist në deputet, Nikollovski vazhdon të përkushtohet për të realizuar qëllimet e njëjta e që janë rritja e pensioneve.

“Për shkak se jam përfaqësues i pensionistëve, do të përkushtohem për përmirësimin e statusit juridik dhe social të pensionistëve. Këtu ka shumë fusha të cilat duhet të përmirësohen, por megjithatë nuk janë detyrë e rëndësishme. Pasi detyrë kryesore tash është procesi euro-atlantik dhe zgjidhja e problemeve me virusin Covid-19, sepse jo vetëm pensionistët, por të gjithë janë dëmtuar nga virusi Covid-19”, u shpreh deputeti 72 vjeçar Ilija Nikollovski.

- Advertisement -


Në Kuvend do të ulet edhe studentja, 23-vjeçare, Artina Qazimi. Gjysmë shekulli dallojnë, por mosha nuk përbën problem që edhe Qazimi të ulet në karrigen e Kuvendit.

“Moshatarët e mi ishin të interesuar për modë, sport apo muzikë, unë kam qenë e interesuar për lajme, debate politike”, deklaroi deputetja 23 vjeçare Artina Qazimi.

- Advertisement -


Do të ndajnë të njëjtën sallë dhe minutazh në foltoren e Kuvendit, por i dallojnë qëllimet. 23-vjeçarja do të luftojë për të siguruar vende pune për të diplomuarit.

“Unë edhe pse i përkas rinisë, jam e re, kam 23 vjet, shqetësimi më i madh i imi është se të rinjtë e vendit tonë, shumica janë edhe të diplomuar, ata e kanë marrë rrugën drejt shteteve të Perëndimit. Unë me aftësitë e mija dhe me ndihmën e institucioneve do të mundohem ta ndal emigrimin dhe çdo i ri të punësohet në vendlindje dhe në vendin adekuat”, theksoi deputetja 23 vjeçare, Artina Qazimi.


Për Artinën është mandati i parë i deputetes, kurse për Nikollovskin ky është mandati i dytë dhe është deputeti i vetëm i Partisë së pensionistëve si pjesë e koalicionit “Mundemi”. Në Kuvend do të ulet edhe një bashkëmoshatar i Nikollovskit, Stojan Millanov ndërkaq Qazimi mbetet e pashoqe, pasi tre deputetët e tjerë që vijnë pas saj janë të moshës 28 dhe 29-vjeçare.

- Advertisement -

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec, i dënuar me tre vjet...

Osmani – Bregu: Sfidat dhe potencialet nga Samiti i Sofjes tema më e rëndësishme e takimit

Sfidat, por edhe potencialet e Samitit të ardhshëm të Sofjes në suaza të presidencës së përbashkët të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë...

Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës Popullore...

10 fakte interesante për kosin!

Kosi është një nga produktet që e blejmë më shpesh në familjet tona Ai gjendet gjithmonë në frigorifer. Por më poshtë ju...

Si duhet lënë duhanin, menjëherë apo gradualisht?

Shkencëtarët prej kohësh po kërkojnë përgjigjet për mënyrën më të mirë për të ndihmuar njerëzit të lënë duhanin. Shpesh, ka dy mundësi:...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -