Departamenti i Shtetit është në të njëjtën linjë me opozitën bjelloruse – mbajtje të zgjedhjeve të lira dhe korrekte

Must Read

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot...
- Advertisement -

Zëvendëssekretari amerikan i Shtetit, Stiven Bigan, sot në konferencë shtypi, tha se Uashingtoni i mbështeti kërkesat e opozitës bjelloruse, duke e përfshirë mbajtjen e zgjedhjeve të lira dhe korrekte.

Më pas, ai deklaroi se SHBA-ja është në komunikim të vazhdueshëm me BE-në rreth çështjes së sanksioneve të mundshme kundër regjimit të Aleksandar Lukashenkos. Vendimi për këtë do të merret së shpejti.

- Advertisement -

SHBA-ja ka pranuar se për shumicën e Bjellorusisë, Rusia është vendi më i afërt dhe janë zotuar të mos ndikojnë në opozitën bjelloruse.

Ai gjithashtu deklaroi se SHBA-ja po e shqyrton kandidaturën e Xhulia Fisher për ambasadore në Bjellorusi.

- Advertisement -

Situata në vend është e tensionuar, në protestat kundër pushtetit të Lukashenkos, në Minsk dhe qytetet e tjera dalin për të protestuar qindra mijëra njerëz për çdo fundjavë. Në shumë vende ka greva të punëtorëve. Qeveria këto ditë u përgjigj duke dërguar banditë të maskuar të veshur me rroba civile që rrahën me shkopinj në mënyrë përzgjedhur qytetarët në rrugë. Pardje, ata filluan me ndalimin e anëtarëve të Këshillit koordinues të opozitës.

- Advertisement -

Grubi – Bregu: Bashkëpunimi rajonal është mundësi për integrim më të shpejtë në BE

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, Artan Grubi sot realizoi takim me sekretaren e përgjithshme të...

​Grenell: Zhvillimi ekonomik do të ndryshojë peizazhin politik të rajonit

Ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës me delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell. Emisari i presidentit Donald...

Protesta e dytë e nënave në pushim të lindjes dhe e prindërve të fëmijëve deri gjashtë vjeç

Nënat e fëmijëve deri në moshën gjashtëvjeçare dhe ato të cilat janë në pushim të lindjes, sot pasdite sërish dolën në protestë...

Pasqyrë ditore të gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar  31.345,441 persona. Prej tyre kanë vdekur...

Gjukanoviq: Pas zgjedhjeve, të gjithë kanë arsye të jenë të kënaqur

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq deklaroi sot se prania e misionit vëzhgues të Rrjetit evropian të organizatave për monitorimin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -