Covid-19, temë kryesore në samitin e G20-ës

TË FUNDIT

Kosovë, 12.864 persona aktiv me Covid-19

Po vazhdon të jetë i lartë numri i të prekurve me Covid-19 në Kosovë. Krahas kësaj edhe...

Të vërtetat dhe gënjeshtrat për Covid-19 dhe vaksinën

Vaksinimi i detyrueshëm kundër koronavorusit vijon, ndërsa vetë vaksina do ta ndryshojë ADN e njeriut: akuzat e...

Akuza kundër funksionarëve libanezë për shkak të shpërthimit në Bejrut

Prokurori shtetëror libanez, Gasan Muri sot parashtroi aktakuzë kundër nëpunësve të tanishëm dhe të mëparshëm doganorë në...

Numri i të infektuarve me koronavirus në botë tejkaloi 60 milionë

Numri i personave të infektuar me koronavirus në botë mbrëmë tejkaloi 60 milionë, tregojnë të dhënat e...

Siri: Sulm ajror izraelit në Damask

Ushtria siriane kumtoi se në sulmet ajrore izraelite është goditur rajoni në paralagjen jugore të Damaskut, ku...

Sot fillon Samiti dy ditor i liderëve të G20-ës që njëherësh është takimi i fundit që do të zhvillohet nën presidencën saudite.

Samiti do të drejtohet nga mbreti saudit Salman bin Abdulaziz Al Saud, me pjesëmarrjen e kryetarëve dhe drejtuesve të vendeve anëtare të G20, përveç vendeve të tjera dhe udhëheqësve të agjencive ndërkombëtare, të ftuar për të marrë pjesë.

Sidoqoftë, samiti i këtij viti, në veçanti ka një domethënie të madhe, pasi bota parashikon që G20-a të bëjë përpjekje për të shpëtuar jetët, për të përmirësuar standardet e jetesës dhe për të kontribuar në rimëkëmbjen pas pandemisë globale të Covid-19.

Udhëheqësit e G20-ës do të trajtojnë mjetet që duhet të krijohen për rimëkëmbje më gjithëpërfshirëse, të qëndrueshme si dhe vënien e bazave për një të ardhme më të mirë. Ky samit do të jetë takimi i dytë për udhëheqësit e G20, nën kryesinë saudite, pas takimit të jashtëzakonshëm që u zhvillua marsin e kaluar, në përgjigje të pandemisë.

Takimi i nivelit të lartë të G20-ës do të përqendrohet në kapërcimin e krizës COVID-19 duke u përballur me sfidat socio-ekonomike që rezultojnë nga pandemia, duke gjetur mënyra për të rivendosur rritjen dhe ndërtimin e një të ardhmeje më të mirë, me gjithpërfshirjen dhe qëndrueshmërinë si karakteristikat thelbësore./21Media

TË NGJAJSHME