Array

Çka përfitojmë nga leximi i librit

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Dhe ne këtë rast është fjala për libra në letër, në stilin e vjetër me të cilin për fat të keq jemi duke u ndarë.

Sot në SHBA, sipas statistikave, 88% e popullsisë i është dhënë më shumë leximit virtual, por gjithsesi, ka ende shume persona që vazhdojnë të jenë të dashuruar me librin në letër, gjë e cila u lejon atyre të kenë këto avantazhe të cilat po i rendisim me poshtë:

- Advertisement -

1. Leximi i librit të rrit inteligjencën. Është provuar me ane të një studimi që leximi nga ekrani ul kapacitetin e perceptimit të asaj që jemi duke lexuar në masën nga 20 deri ne 30%.

2. Leximi i librit është ashtu sikurse jogging-u për trupin. Ky proces të ndihmon të mbash gjithnjë trurin në formë. Njëkohësisht forcohet edhe kujtesa. Sipas një artikulli te Huffington Post, ky forcim mund të shkoje deri ne 32%.

- Advertisement -

3. Leximi i librit rrit ndjeshmërinë dhe empatinë. Aftësia për të arritur dhe kuptuar gjendjen e brendshme të të tjerëve është themelore për vendosjen dhe zhvillimin e marrëdhënieve me të tjerët, marrëdhënie të cilat qëndrojnë në themelin e vetë jetës se personave.

4. Shfletimi me dorë i librit të ndihmon për të kuptuar më mirë atë që je duke lexuar. Një studim tregon se prekja me dorë dhe shfletimi manual i librit ndikon në perceptimin e asaj që po lexon, përmes furnizimit të trurit me një seri të dhënash specifike.

- Advertisement -

5. Leximi i librave lufton Alzheimer-in. Është vërtetuar se një prej arsyeve të kësaj sëmundjeje është lënia në inaktivitet i trurit.

6. Leximi i librit ndihmon ne relaksimin e trupit. Një tjetër studim i University of Sussex ka vërtetuar se leximi i një libri pas pune redukton nivelin e stresit ne masën 68%.

7. Leximi i librit ndihmon për një gjumë më të mirë.

8. Leximi është ngjitës. Nëse prindërit në prani të fëmijëve të tyre lexojnë me zë te larte, kjo i ndihmon ata që të bëhen edhe ata të pasionuar pas leximit.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -