Cipras: Dëshmuam se në historinë e Ballkanit nuk nevojiten fitues dhe humbës

Must Read

Kosovë, 3 viktima dhe 47 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Zviceranët e refuzuan propozimin e së djathtës për kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve me vendet e BE-së

Votuesit zviceranë në referendumin e sotëm e hodhën poshtë propozimin e së majtës për t’u ndërprerë lëvizja...

3 viktima, 148 raste të reja me Covid-19 dhe 65 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1224 testime të realizuara, 148 persona...
- Advertisement -

Dëshmuam se përgjithmonë se në historinë e Ballkanit nuk nevojiten fitues dhe humbës. Mjafton respekti dhe vullneti i fuqishëm për të ardhme të përbashkët të paqes dhe zhvillimit, shkruan lideri i SYRIZA-s dhe ish-kryeministër grek, Aleksis Cipras në profilin e tij zyrtar në Fejsbuk me rastin e dyvjetorit të Marrëveshjes së Prespës.

“Para dy viteve u takuam në Prespë, atje ku përmes historisë kaluan fitues dhe humbës, triumfues dhe heronj tragjik. Iu drejtuam popujve tanë, popujve të Ballkanit të cilët luftuan për liri, por ishin torturuar dhe po torturohen nga helmi i urrejtjes nacionliste, i konflikteve ndërkombëtare dhe luftërave vëllavrasëse. Dhe dëshmuam njëherë e përgjithmonë se në historinë e Ballkanit nuk nevojiten fitues dhe humbës. Mjafton respekti dhe vullneti i fuqishëm për të ardhme të përbashkët të paqes dhe zhvillimit”, shkruan Cipras.

- Advertisement -

Në publikimin e tij, Cipras e komentoi edhe pozitën e Qeverisë aktuale greke, e cila si opozitë ishte kundër Marrëveshjes së Prespës, duke cekur se “historia i nderon ata të cilët e shkruajnë, e jo ata të cilët tërhiqen prapa saj”.

“Greqia u gjend në anën e drejtë të historisë. Këtë e tregojnë në praktikë madje edhe ata të cilët luftuan kundër marrëveshjes. Ata të cilët hapëruan së bashku me nacionalistët dhe kriminelët. Të njejtit ata të cilët sot flasin me fjalët më të mira për marrëdhëniet e vendit me Maqedoninë e Veriut dhe rolin e vendit në jetësimin e perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor, por në momentin më të vështirë. Historia i nderon ata të cilët e shkruajnë, e jo ata të cilët zvarriten prapa saj”, shkroi Cipras në “Fejsbuk”./MIA

- Advertisement -

Kosovë, 3 viktima dhe 47 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525...

Zviceranët e refuzuan propozimin e së djathtës për kufizimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve me vendet e BE-së

Votuesit zviceranë në referendumin e sotëm e hodhën poshtë propozimin e së majtës për t’u ndërprerë lëvizja e lirë e punëtorëve midis...

3 viktima, 148 raste të reja me Covid-19 dhe 65 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1224 testime të realizuara, 148 persona janë diagnostifikuar me virusin korona.

Mickoski: Premtuan 4 fundjava pa TVSH, ndërsa tani premtohet vetëm 1

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, ka reaguar në lidhje me fundjavën pa TVSH. Lideri opozitar në pres-konferencë për media...

Fundjavën pa TVSH, qytetarët do të mund të blejnë produkte vendore dhe pajisje IT deri në 30.000 denarë

Në Fundjavën e paralajmëruar pa TVSH e cila do të realizohet më 10, 11 dhe 12 tetor, qytetarët do të mund të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -