Çfarë parasheh draft-korniza negociuese BE-RMV?

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Me Bashkimin Evropian do të kryesojë Gjermania dhe në ditën e parë të kryesimit të saj, Komisioni Evropian e publikoi draft – tekstin e kornizës negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe i njëjti është dorëzuar te shtetet e Bashkimit Evropian për shqyrtim. Pas shqyrtimit nga vendet anëtare, dokumenti do t’i jepet për shqyrtim edhe vendit tonë.

Korniza do të definojë rrugën e negociatave me Bashkimin Evropian, është përpiluar sipas metodologjisë së re që u publikua në shkurt të këtij viti, ndërkaq në formën e harmonizuar do të publikohet në muajin tetor, sqaroi eurokomesari për zgjerim, Oliver Varheji.

- Advertisement -

“Propozimet tona bazohen në metodologjinë e reviduar për zgjerim të cilin e kemi prezantuar në shkurt që ta bëjmë procesin më të besueshëm, me menaxhim politik më të fortë, më dinamik dhe më të parashikuar. Me padurim i pres diskutimet me shtetet anëtare dhe sa më shpejt mbajtjen e konferencave të para ndërqeveritare me të dy shtetet”, deklaroi Varheji.

Këtë vendim të BE-së euroambasadori në vendin tonë Samuel Zhbogar e ka cilësuar si hap historik.

“Edhe një hap i rëndësishëm për Maqedoninë e Veriut në rrugën drejt BE-së. Komisioni Evropian ka dërguar draft-kornizën negociuese te Këshilli i Bashkimit Evropian për ta shqyrtuar nga shtetet anëtare”, tha Zhbogar.

Negociata do të fillojnë me kapitujt 23 dhe 24 për prokurime publike dhe institucione demokratike dhe reformat në administratën publike. Korniza negociuese parasheh edhe tre instrumente ndëshkuese. Klauzola e pezullimit, e disbalancimit dhe klauzola e reversibilitetit. Me këto instrumente të reja, i jepet mundësia shtetit tonë, që nëse nuk tregon sukses në negociata, procesi i negociatave mund të ndërpritet apo edhe të ritkhehen kapitujt të cilët tashmë janë mbyllur. Aktivizimi i instrumenteve ndëshkuese mundet që përveç nga Komisioni i BE-së mund të aktivizohet edhe me kërkesë të shteteve anëtare. Megjithatë për të njëjtat duhet të votojnë dy e treta e shteteve anëtare. Instrumentet e ndëshkimit do të përcaktojnë edhe sasinë e IPA fondeve për vendin tonë.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This