Array

Çfarë ndodh nëse nuk flemë sa duhet

Must Read

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21.

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...
- Advertisement -

Ne shpenzojmë vetëm një të tretën e orëve të jetës në gjumë por kjo sasi drejton jetët tona. Të mos flesh aq sa duhet mund të jetë shkaktar i shumë problemeve.

Do të hani më shumë. Rreth 300 kalori më shumë për të qenë më të saktë.

- Advertisement -

Mund të mos jetoni gjatë sa duhet. Sipas shkencëtarëve gratë që flenë më pak se 5 orë nuk jetojnë aq gjatë se të tjerat që i plotësojnë ato.

Do të peshoni më shumë. Pesha nuk ritet vetëm nga ushqimi por edhe nga gjumi. Gjumi i pamjaftueshëm shkakton stres i cili ngadalëson metabolizmin dhe vendos shtresa dhjami.

- Advertisement -

Zvogëlon trurin. Shkencëtarët kanë përfunduar duke thënë se gjumi zvogëlon trurin dhe prek sistemin neurologjik.

Rrit presionin e gjakut. Studimetn kanë zbuluar se ata që nuk flenë si duhet rrexikohen nga tensioni i lartë me rreth 40 %.

- Advertisement -

Rrit rrezikun e sëmundjeve. Ata nuk nuk i mbylin sytë aq sa duhet është provuar se preken më shumë nga të ftohtit.

Përkeqëson kujtesën.

Ul produktivitetin në punë. Sipas kërkuesve pagjumësia është çelësi i qëndrimit pasiv të njerëzve.

Ju bën të ngurtë. Kerkuesit thonë se sasia e pamjaftueshme e gjumit ndikon në anën emocionale apo ndërvepriini e maturuar.

Nuk jeni pjesë e lojës. Sepse sasia e pakët e gjumit ju bën të ndiheni jo mirë.

- Advertisement -

Murinjo arriti në Shkup me ekipin e tij

Trajneri i Tottenham Zhoze Murinjo së bashku me lojtarët arriti në Shkup, raporton TV21. Shumë ekspertë Zhoze Murinjon...

Snopçe: Vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia është e partizuar!

Deputeti nga koalicioni ASH-AAA, Halil Snopçe në magazinën informative në TV21, tha se vetë ministrat e kësaj Qeverie e pranojnë se drejtësia...

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -