Array

Çfarë është më e rëndësishme për linjë : të ushqyerit apo aktivitetit fizik?

Must Read

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar...

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko,...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për...
- Advertisement -

Për humbjen e peshës trupore është shumë e rëndësishme të ushqyerit e duhur dhe aktiviteti fizik,thonë mjekët .

Nuk ka dyshim se aktivitetet fizike janë të dobishme në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, por ekspertët thonë se kjo domosdoshmërisht nuk rezultonë  në humbje peshe.

- Advertisement -

“Në 30 vitet e fundit numri i njerëzve obezë është rritur në mënyrë drastike ,dhe për këtë është fajësuar drejtëpërdrejt të ushqyerit dhe sasia e kalorive që njerëzit i fitojnë”thotë raporti i publikuar në British Journal of Sports Medicine .

Mjekët thonë se për të humbur peshë duhet t’i shmangemi në  sheqernave dhe karbohidrateve Gjithashtu , ata të cilët janë të angazhuar me rekreacione sportive si  atletët, duhet kujdesen më tepër për konsumimin e ushqimit që të posedojë  yndyrë të mjaftueshme

- Advertisement -

Autorët e ushqimeve pretendojnë se ” vetëm një lobim i industrisë së fuqishme të ushqimit “, ka çuar në faktin se aktiviteti fizik është promovuar si një mjet për humbje peshe.

Megjithatë, shumë mjekë dhe shkencëtar të tjerë kane hedhur poshtë

- Advertisement -

Susan Jeb pofesoresh në në Universitetin e Okxfordit që ligjëron të ushqyerit dhe shëndetin e popullsisë  ,tha se “Autorët nuk e kanë vënë re se ka studime të shumta që provojnë programe për humbje peshe që zakonisht i kombinojnë të ushqyerit dhe aktivitetet fizike,që rezulton se është mënyra më e suksesshme në rregullimin e peshës trupore”

Me të pajtohet edhe Katherine Collins e Shoqatës dietale britanike,ku beson se autorët e studimit nuk kanë dhënë dëshmi të plotë.

 

 

 

- Advertisement -

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...

Bjellorusi, arrestohen mbi 360 protestues

 Më shumë se 360 ​​persona u arrestuan në Bjellorusi gjatë protestave për inaugurimin e presidentit Aleksander Lukashenko, të cilat u zhvilluan pa...

Hekurudha nga Kërçova deri në Shqipëri, Qeveria dha dritë jeshile, por duhen €426 milion euro për fazën e parë

https://youtu.be/F5815GZK6t0 426 milion euro do të nevojiten për fazën e parë për ndërtimin e hekurudhës nga Kërçova...

“Nga Bullgaria presim ndihmë, e jo pengesa”, deklarata e Karakaçanovit sërish nxit reagime në Maqedoni

https://youtu.be/w4Exd4V2_xM Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të na ndihmojnë në rrugën tonë drejt...

Zbulohet mini laborator dhe bimë kanabisi në Vizbeg, arrestohen tre persona!

“Më 24.09.2020 rreth orës 15:00, pasi më parë kishim marrë informata operacionale të Njësisë për Trafik të Paligjshëm të Drogës-SPB - Shkup,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -