Array

Çdo gjë që dini rreth mishit të kuq,është e gabuar

Must Read

Kuvend, nesër votohen zv/ministrat

Seanca kuvendore në të cilën do të duhet të votohen zëvendës ministrat është caktuar për nesër në...

Japonia ndihmon Kosovën me rreth 810 mijë euro

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori Jorezident i Japonisë në Kosovë,...

Prej sot masa kufizuese shtesë në rajonin më të gjerë të Athinës

Prej sot do të hyjnë në fuqi masat e reja për të parandaluar përhapjen e koronavirusit në...
- Advertisement -

Pothuajse çdo ditë ka informacione të reja dhe kontradiktore sa i përket dietave.

Një nga ushqimet që është diskutuar më së shumti është mishi i kuq,ku besohet se është shkaktar i disa problemeve të ndryshme shëndetësore . Megjithatë, shumica e këtyre tregimeve nuk ka asnjë bazë shkencore .

- Advertisement -

Ja pesë mitet e zakonshme ,që qëndrojnë për mishin e kuq :

1.Mish i kuq shkakton kancerin

- Advertisement -

Ky supozim ka të bëjë më me mënyrën e përgatitjes.Duhet pasur kujdes që mishi të jetë i freskët dhe gjatë pëgatitjes të mos piqet shumë. Megjithatë, nuk ka dëshmi mbi marrëdhëniet në mes të konsumimit të mishit të kuq dhe kancerit si sëmundje vdekjeprurëse.

2.Mishi i kuq shkakton probleme në sistemin e tretjes

- Advertisement -

Disa besojnë se mishi i kuq nuk ndikon mirë në sistemin e tretjes. Pork jo nuk ka asnjë bazë shkencore .

3.Shkakton sëmundjet e zemrës

Shpeshherë është thënë se mishi i kuq është i dëmshëm për sëmundjet e zemrës dhe diabetit , megjithatë , njerëzit kanë ngrënë mish për vite para se këto sëmundje të janë prezente në mesin tonë.E rëndësishme është konsumimi në sasi të moderuara dhe t’i shmangemi mishit të përpunuar .

4.Nga mish fitojmë peshë

Mishi i kuq përmbanë sasi të mëdha të kalorive , dhe për këtë arsye shumë njerëz mendojnë se konsumi i mishit të kuq shkakton mbipeshë. Megjithatë, mishi i kuq është një burim i shkëlqyer i proteinave , të cilat  në të vërtetë të ndihmojnë në humbje peshë.

5.Mishi i kuq dëmton trupin

Disa besojnë se proteinat e shumëta të mishit janë të dëmshmë për kockat dhe veshkat. Edhe pse studimet kanë treguar se rritja e konsumit të mishit të çon në një humbje afatshkurtër të kalciumit , efekti afatgjatë  në të vërtetë,është e kundërta .

 

 

- Advertisement -

Kuvend, nesër votohen zv/ministrat

Seanca kuvendore në të cilën do të duhet të votohen zëvendës ministrat është caktuar për nesër në ora 11:00.

Japonia ndihmon Kosovën me rreth 810 mijë euro

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj Stublla dhe Ambasadori Jorezident i Japonisë në Kosovë, Akira Mizutani, sot nënshkruan marrëveshjen...

Prej sot masa kufizuese shtesë në rajonin më të gjerë të Athinës

Prej sot do të hyjnë në fuqi masat e reja për të parandaluar përhapjen e koronavirusit në zonën e Atikës, rajoni më...

Osmani: Ka marrëveshje në Qeveri për lojërat e fatit

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani deklaroi se ka marrëveshje në Qeveri për lojërat e fatit. “Kjo çështje ishte edhe...

Asgjë nga aeroporti në Shtip, paratë do të alokohen për çerdhe e shkolla

Asgjë nga aeroporti në Shtip, paratë do të alokohen për çerdhe e shkolla deklaroi drejtori i TAV dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -