Caktohet stadiumi ku do të luhet finalja e Botërorit të vitit 2026

TË FUNDIT

Finalja e Kupës së Botës 2026 do të luhet në stadiumin MetLife në New Jersey, duke mposhtur Teksasin dhe Kaliforninë për njërën nga ndeshjet më të rëndësishme të futbollit.

E vendosur rreth 10 milje nga Manhattan, MetLife u promovua nga Nju Jorku dhe Nju Xhersi, ku stadiumi u ndërtua në kënetat e Meadowlands. Toka e Bruce Springsteen, Jon Bon Jovi dhe Frank Sinatra do të jetë pika qendrore e globit atë të diel, kur Argjentina e Lionel Messit do të përpiqet të fitojë titullin e dytë radhazi ose do të jetë një kampion i ri.

“Do të jetë një festë e diversitetit dhe vlerave tona,” tha guvernatori i Nju Xhersit, Phil Murphy.

FIFA e bëri njoftimin të dielën në një studio televizive në Majami, duke caktuar hapjen e turneut 39-ditor në Estadio Azteca të Mexico City më 11 qershor dhe finalen në Jets and Giants.

Të gjitha ndeshjet nga çerekfinalet e tutje luhen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjysmëfinalet janë më 14 korrik në AT&T dhe të nesërmen në stadiumin Mercedes Benz në Atlanta.