Burrat rusë po ikin përtej kufirit për në Gjeorgji

TË FUNDIT

Në pikën e kontrollit të Larsit në kufirin Gjeorgji-Rusi, një kolonë e gjatë automjetesh me numra targash ruse po kalojnë nëpër luginën malore. Por ndërsa makinat po kalojnë ngadalë, dy persona që kaluan kohët e fundit i thanë BBC-së se një radhë prej të paktën 5 km ishte krijuar në anën ruse.

Një burrë, i cili nuk donte ta zbulonte identitetin, tha se kishte vendosur të largohej menjëherë pasi Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm për të rritur përpjekjet e tij për luftën në Ukrainë dje në mëngjes, transmeton rtv21.tv.

Burri duke ikur tha se nuk kishte kohë për të paketuar gjërat e tij; mori pasaportën dhe u largua sepse binte në kategorinë e atyre që hartoheshin.

Gjeorgjia është një nga vendet e pakta të mbetura që rusët mund të arrijnë pa vizë.

Gati 140,000 qytetarë rusë kanë hyrë në Gjeorgji që nga fillimi i luftës dhe po rriten thirrjet nga politikanët e opozitës gjeorgjiane që qeveria të vendosë një regjim vizash për të kontrolluar fluksin e qytetarëve rusë./21Media

error: Content is protected !!