Bullgari, infermierët ngrisin tenda para Ministrisë së Shëndetësisë

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Infermieret në Bullgari kanë ngritë tenda përpara Ministrisë së Shëndetësisë për të shprehur pakënaqësinë për trajtimin ndaj tyre.

“Ne kemi ngritur kamp tendash sepse abuzimet në kujdesin shëndetësor vazhdojnë, sepse trajtimi ndaj nesh është i vrazhdë, sepse shumë nga kolegët që punojnë në njësitë e kujdesit intensiv nuk kanë pushuar për më shumë se një vit, sepse të gjitha mungesat janë pezulluar për shkak të pandemisë, sepse të tjerët u detyruan të marrin pushim të paguar, sepse shumë punëdhënës nuk paguajnë jashtë orarit, sepse shumë nga njësitë punojnë pa infermierë – ka njësi me tre infermierë që mbajnë orarin, të cilët tashmë punojnë qindra orë jashtë orarit. Prandaj, ndërsa presioni ndaj anëtarëve të sindikatës sonë vazhdon, ne kemi tashmë dy raste të fituara- një të paraqitur pranë Komisionit për Mbrojtje nga Diskriminimi. Kjo është arsyeja pse ne jemi tani, kjo është protestë për të drejtat, jo vetëm për para”, tha Maja Ilieva, kryetare e Sindikatës së specialistëve mjekësor bullgar.

- Advertisement -

Ajo tha se protesta do të jetë për kohë të pacaktuar, njoftoi BGNES.

Ministri i ri i Shëndetësisë, Kostadin Angellov ka diskutuar me protestuesit.

- Advertisement -

Ai theksoi se kërkesat e infermierëve të cilat janë përpara Ministrisë kanë ekzistuar për kohë më të gjatë.

Paraprakisht ai tha se nuk ishte i bindur nëse ishte protestë nga infermierët nga i gjithë vendi. 

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -