Bullgari, arrestohen 6 persona

Must Read

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë...

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin...
- Advertisement -

Në protestat e sotme kundër korrupsionit, Qeverisë dhe prokurorit shtetëror në Bullgari, janë arrestuar gjashtë persona sepse gjoja kanë mbajtur mjete të ndaluara.

Protestat mbahen në kryeqytetin e Bullgarisë tashmë 64 ditë, ndërsa pjesëmarrësit filluan të tubohen në sheshin kryesor sot në mëngjes në numër pak më të madh se zakonisht.

- Advertisement -

Një numër i madh i policëve janë të pranishëm rreth ndërtesave të Parlamentit, Qeverisë dhe Presidencës, ndërsa siç është cekur, gjatë bastisjes në rajon policia gjeti gypa metali, qese përplot me gurë dhe shishe xhami, shufra druri, dy thika, shkop dhe enë me pesë litra lëng të paidentifikueshëm me aromë të fuqishme.

Protesta e sotme është vazhdim i “Zgjimit të madh nacional” të mbajtur më 2 shtator, kur mijëra demonstrues marshuan nëpër rrugë duke kërkuar dorëheqje të Qeverisë së Bojko Borisovit dhe kryeprokurorit shtetëror, Ivan Geshev.

- Advertisement -

Presidenti bullgar, Rumen Radev në profilin e tij në Fejsbuk shkroi se protestat u takojnë njerëzve në rrugë dhe njerëzve të cilët nuk janë “kontrabandistë apo mafiozë” dhe “të cilët duan ta kthejnë kontrollin në shtetin e tyre”.

- Advertisement -

Dënime më të rrepta për Gruevskin dhe Janakieskin, kërkon prokurorja Fetai në lëndën “Dhuna në Qendër”

Për nxitësit e dhunës para Komunës së Qendrës Nikolla Gruevski dhe Mile Janakieski, gjykata duhet të jetë më e rreptë për të...

Karakaçakov: Bullgaria nuk është kundër, por mendon se nuk është koha për konferencë ndërqeveritare

Bullgaria nuk do të kundërshtojë, por do të thotë se nuk është koha që të caktohet datë për mbajtjen e konferencës së...

Ish deputetja e VMRO-DPMNE-së Rangellova lirohet nga akuza, Fatime Fetai tërheqë padinë

Në fjalët përfundimtare, prokurorja Fatime Fetai ka tërhequr akuzën kundër Daniella Rangellova-ish deputete e VMRO-DPMNE-së për rastin “Dhuna në Qendër”. Përveç për...

Shtyhet mbledhja e përbashkët e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë

Mbledhja e përbashkët e qeverive të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, e cila duhej të mbahej në qytetin e Shkodrës...

Gjykimi për padinë e Zaevit kundër Nikollovskit shtyhet për më 20 nëntor

Gjykimi për padinë për shpifje që e ngriti kryeministri Zoran Zaev kundër nënkryetarit të VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikollovski është shtyrë për më 20...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -