Brukseli kërkon ndihmë financiare shtesë nga BE për refugjatët sirianë

Must Read

Llukashenko e emëron Kurbakovin ministër të ri të Punëve të Brendshme

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko sot e ndërroi ministrin e Punëve të Brendshme, Juri Karajev dhe së...

Druajtje në Greqi për shkak rritjes të numrit të infektuarve me Covid-19, Janina dhe Seres në mini karantinë

Për shkak të pasqyrës së keqe epidemiologjike, qytetet greke Janina dhe Seres janë në fazën e kuqe...

PTHP: Aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje në barnatore

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje me...

Propozimi parashikon njëqind milionë euro për Jordaninë dhe Libanin, ndërsa 485 milionë euro për Turqinë.

“BE-ja i ka mbështetur vazhdimisht refugjatët në Turqi, Liban dhe Jordani për vite me radhë. Me kërcënimin nga koronavirusi për më të prekurit, ne nuk duhet ta ndërpresim mbështetjen tonë. Ne jemi të përkushtuar t’i ndihmojmë popullit sirian dhe vendeve që i pranojnë në këto periudha të vështira, ndërsa ndihma humanitare e BE-së do t’i ndihmojë fëmijët të shkojnë në shkollë dhe t’i mbështesin familjet në nevojë”, tha Janes Lenarçiç, Komisar i BE-së për ndihmë humanitare.

Jordani dhe Libani e kanë numrin më të madh të refugjatëve sirianë në territorin e tyre, por BE-ja ka marrëveshje të veçantë me Turqinë që doli nga “kriza e refugjatëve” në 2015, me çka Ankara është e obliguar të ndihmojë në uljen e numrit të refugjatëve që vijnë në territorin e BE-së.

Fondet e caktuara për Turqinë janë të destinuara për organizatat partnere që punojnë me BE-në në terren në komunitetet e refugjatëve. Me këtë ndihmë shtesë, Komisioni Evropian dëshiron t’i zgjasë dy projektet që skadojnë së shpejti, përkatësisht programin e ndihmës sociale dhe programin arsimor. Ata do të vazhdonin deri në fund të vitit 2021, nëse propozimi pranohet nga vendet anëtare të BE-së dhe Parlamenti Evropian.

Fondet për dy vendet e tjera janë gjithashtu të destinuara për qëllime arsimore, por edhe për projekte shëndetësore dhe mbrojtje sociale të refugjatëve nga Siria, por edhe nga Palestina, të cilët ndodhen në kampet në Liban dhe Jordani

Llukashenko e emëron Kurbakovin ministër të ri të Punëve të Brendshme

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko sot e ndërroi ministrin e Punëve të Brendshme, Juri Karajev dhe së bashku me ty përfaqësues të...

Druajtje në Greqi për shkak rritjes të numrit të infektuarve me Covid-19, Janina dhe Seres në mini karantinë

Për shkak të pasqyrës së keqe epidemiologjike, qytetet greke Janina dhe Seres janë në fazën e kuqe (rrezik i shtuar) dmth në...

PTHP: Aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje në barnatore

Prokuroria Themelore Publike në Shkup ka ngritur aktakuzë kundër një 38-vjeçari nga Shkupi për dy grabitje me thikë në barnatore më 10...

Tre persona humbën jetën, ndërsa disa janë lënduar gjatë një sulmi me thikë në Nicë

Një burrë i armatosur me thikë, vrau tre persona dhe lëndoi disa të tjerë  në kishën  Notr-Dam në Nicë, para se të...

Në një minierë në Peshkopi jetën e kanë humbur tre minatorë

Në minierën Balgjaj në Selishte, Peshkopi, jetën e humbën dy minator dhe një inxhinier. Trupat e tyre të pajetë...

More Articles Like This