Borel: Duhet të ndërpritet eksploatimi i kundërligjshëm i gazit në afërsi të Qipros

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Zhozep Borel dje në Nikozi deklaroi se duhet të ndërpritet eksploatimi i kundërligjshëm i gazit në afërsi të Qipros.

“Hulumtimet e kundërligjshme turke duhet të ndërpriten”, ka shkruar Borel në Tuiter pas takimit me shefin e diplomacisë qipriote Nikos Hristodulidis.

- Advertisement -

Borel dhe Hristodulidis biseduan për “përforcimin e stabilitetit rajonal” dhe për deeskalimin e tensioneve”.

“Demarkacioni i zonave ekskluzive ekonomike të Turqisë duhet të kryhet në përputhje të plotë me ligjin ndërkombëtar dhe vullnetin e mirë, siç propozohet nga Qiproja,” tha Borel.

- Advertisement -

Ndërkaq Hristodulidis theksoi se Turqia tashmë po eksploron ilegalisht burime të gazit për herë të gjashtë, duke shkelur kështu të drejtat sovrane të Qipros dhe vazhdon të destabilizojë rajonin.

“Për aktivitetet e Turqisë në zonën detare të Qipros nuk mund të shikohet të izoluar, kjo është pjesë e sjelljes alarmuese”, theksoi Hristodulidis./MIA

- Advertisement -

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -