Bislimovski: Realizimi i sigurt dhe i qëndrueshëm i energjisë elektrike dhe ngrohjes për qytetarët tanë është përparësi e jona

Must Read

Termine dhe hapësira shtesë për testime të Covid-19, Karaxhoski: Do të bëhen deri në 2000 teste në ditë

Kryetari i Komisionit për sëmundje infektive Zharko Karaxhoski informoi për rritjen e kapaciteteve të testimeve në nivel...

Rritet numri i të infketuarve, Ministria e Shëndetësisë do të rrisë kapacitetet e Covid-qendrave

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi rritje të kapacitetit të spitaleve, ku duhet të  trajtohen pacientët pozitiv...

Fatmir Bytyqi: “Përkrahje financiare për 48 kompani që kanë investuar në kohë krize”

Gjithsej 48 kompani vendase, deri në fund të vitit do të fitojnë përkrahje financiare për investimet e...

Sistemi energjetik ishte i qëndrueshëm gjatë gjendjes së jashtëzakonshme, por edhe tani po dëshmon se është rezistues ndaj krizës aktuale shëndetësore dhe ekonomike, e cila është rezultat i rregullimit të cilësisë në sektorin energjetik, me ç’rast merren parasysh të gjitha parametrat e punës së ndërmarrjeve energjetike, në përputhje me legjislacionin, tha kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimoski në takimin e sotëm të punës me Zëvendësambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë, Oto Graf.

“Realizimi i sigurt dhe i qëndrueshëm i energjisë elektrike dhe ngrohjes për qytetarët është përparësi e jona. Duke punuar në rregulloret që i kemi harmonizuar me legjislacionin e BE-së në drejtim të Komunitetit energjetik, ne kemi parashikuar një pjesë të veçantë për konsumatorët e cenueshëm që janë të mbrojtur në këto muaj të dimrit. Në muajt e dimrit dhjetor, janar dhe shkurt, furnizuesi nuk duhet t’i shkyç konsumatorët për shkak të faturave të papaguara. U tregua që mekanizmi për mbrojtjen e konsumatorëve të cenushëm, që është praktikë e BE-së, është i rëndësishëm në një kohë të tillë të krizës shëndetësore dhe ekonomike”, tha Bislimoski.

Sipas tij, KRRE është e përqendruar në hartimin e një harte të qytetit për sa i përket ngrohjes, për të cilën kanë filluar konsultimet me Odat ndërtimore.

Bislimoski dhe Graf ranë dakord se pavarësia energjetike është thelbësore dhe sigurohet përmes investimeve të vazhdueshme në sektor.

Graf u falënderua për pritjen në KRRE dhe diskutimin mbi çështjet rregullatore në Maqedoninë e Veriut, kryesisht, në drejtim të procesit të pranimit në BE, si dhe rëndësinë e tyre për investitorët.

Lidhur me aktivitetet e ardhshme, një nga sfidat e KRRE-së do të jetë përfundimi i rregullores në lidhje me shpërndarjen e gazit në pritje të rezultatit të tenderit të shpallur për gazifikimin e vendit, si dhe zbatimin e projekteve të shpallura së fundmi për ndërtimin e terminalit të gazit natyror të lëngshëm afër Aleksandropolisit në Greqi.

Termine dhe hapësira shtesë për testime të Covid-19, Karaxhoski: Do të bëhen deri në 2000 teste në ditë

Kryetari i Komisionit për sëmundje infektive Zharko Karaxhoski informoi për rritjen e kapaciteteve të testimeve në nivel ditor. Ai tha se nëse...

Rritet numri i të infketuarve, Ministria e Shëndetësisë do të rrisë kapacitetet e Covid-qendrave

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi rritje të kapacitetit të spitaleve, ku duhet të  trajtohen pacientët pozitiv me Covid-19. Ai tha se...

Fatmir Bytyqi: “Përkrahje financiare për 48 kompani që kanë investuar në kohë krize”

Gjithsej 48 kompani vendase, deri në fund të vitit do të fitojnë përkrahje financiare për investimet e bëra në kohë krize, në...

Vdiq aktori i njohur, Shkëlzen Rraci

Ka vdekur sot në moshën 44 vjeçare aktori i njohur kosovar, Shkëlzen Rraci. Lajmin për rtv21.tv e ka konfirmuar aktori Xhalal Haliti....

Papritur ndërroi jetë nënkryetari i Bundestagut

Nënkryetari i Bundestagut gjerman, Tomas Operman ndërroi jetë papritur, pasi që mbrëmë iu përkeqësua gjendja gjatë një xhirimi për televizionin ZDF.

More Articles Like This