Biseda e parë telefonike Putin-Bajden

TË FUNDIT

Janë mbledhur mjetet e nevojshme për Noarin 3-vjeçar

Të afërmit e Noarit 3-vjeçar, që vuan nga tumori në veshkë, njoftojnë se, janë mbledhur mjetet e nevojshme për...

Qeveria e zgjeruar, VMRO-ja ndryshoi qëndrim, PLD-ja tha “jo”, për ASH-në ky është blof

https://youtu.be/MfaEpYyR6Xw Pasi që e mori besimin në Kuvend, dje kryeministri Zoran Zaev i ofroi opozitës që të jetë pjesë e...

Çairi dhe Saraji festojnë 7 Marsin, të pranishëm Mexhiti dhe Bexheti, por jo funksionarët e lartë BDI-së

https://www.youtube.com/watch?v=Wn3dB3j4U-Y Se po vazhdojnë fërkimet brenda BDI-së, kjo u pa edhe sot në shënimin e festës së 7 marsit, në...

Qendër terapie me protone për pacientët e vegjël me sëmundje të rënda

Një qendër e terapisë me protone për trajtimin e pacientëve të vegjël me kancer pritet të nisë funksionimin në...

Asfaltimi i autostradës Shkup-Bllacë ende s’ka filluar

https://www.youtube.com/watch?v=juo8archIpw Shumë fjalë, shumë premtime e fotografi, por asfaltimi i dy kilometrave rrugë, në autostradën Shkup-Bllacë ende nuk ka filluar...

Presidenti i SHBA-së, Xho Bajden dhe homologu i tij rus, Vlladimir Putin, për herë të parë pas zgjedhjes së Bajdenit patën bisedë telefonike. Nga Shtëpia e Bardhë deklaruan se biseda ka qenë me iniciativë të palës ruse.

“Vlladimir Putin e përgëzoi Xhozef Bajdenin me fillimin e punës në cilësinë e presidentit të SHBA-së. Theksoi se normalizimi i marrëdhënieve midis Rusisë dhe SHBA-së do të ishte me interes të të dyja vendeve dhe duke e pasur parasysh përgjegjësinë e tyre për ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit në botë, kjo do të ishte me interes të bashkësisë ndërkombëtare”, thuhet në kumtesën e sotme të Kremlinit.

Tema kryesore të bisedës kanë qenë tërheqja e SHBA-së nga Marrëveshja për qiell të hapur, problemet me Planin e thelluar të përbashkët për aksion (marrëveshja bërthamore me Iranin), rregullimi i konfliktit në Ukrainë, lufta me Kovid-19.

Dy liderët, gjithashtu, kanë biseduar edhe për Marrëveshjen për kufizim të armatimit strategjik bërthamor.

“Shumë shpejtë, të dyja palët do t’i përfundojnë procedurat e domosdoshme për funksionimin e mëtejmë të këtij mekanizmi të rëndësishëm ndërkombëtar për kufizim të ndërsjellë të arsenaleve bërthamore raketore”, precizohet në kumtesën e Kremlinit. Marrëveshja skadon më 5 shkurt. 

TË NGJAJSHME