Bien aksionet në Wall Street pas deklaratës së Trumpit për epideminë

TË FUNDIT

Tre indekset kryesore të bursës në Nju Jork shënuan rënie për më shumë se 4.0 për qind natën e kaluar, pas paralajmërimit të presidentit amerikan Donald Tramp për mundësinë e madhe të vdekshmërisë nga koronavirusi në dy javët e ardhshme, gjë që i shtyu investitorët në panik dhe madje edhe grupe që konsiderohen të sigurta.

Indeksi industrial Daj Xhon ra për 973 pikë, ose 4.44 për qind, në 20.943 pikë, S&P 500 u fundos për 4.41 për qind në 2.470 pikë, ndërsa “Nasdazh Kompozit” teknologjik humbi 4.41 për qind nga vlera duke rënë në 7.360 pikë.

Çmimet e aksioneve të Vol Strit ranë pasi Trampi u bëri thirrje amerikanëve t’i zbatojnë masat e rrepta për ta ruajtur distancën fizike gjatë asaj që ai i përshkroi si “dy javë të vështira”, kur jetën në SHBA-së mund ta humbin midis 100,000 dhe 240,000 njerëzve.

Dje, edhe në bursat evropiane ranë ndjeshëm çmimet e aksioneve. Indeksi i Bursës së Londrës FTSE 100 ra për qind 3.83 për qind në 5,454 pikë, DAKS i Frankfurtit ra 3.94 për qind në 9,544 pikë, ndërsa KAK 40 i Parisit ra për 4,30 për qind në 4,207 pikë./MIA