Biden zgjedh Kamala Harris si kandidate për zëvendëspresidente

Must Read

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...
- Advertisement -

 Kandidati i demokratëve në zgjedhjet presidenciale në SHBA, Xhozef Bajden, e emëroi senatoren Kamala Haris për kandidate për funksionin nënpresident i shtetit.

Vendimi i Bajdenit është historik sepse Haris do të jetë gruaja e parë me ngjyrë në historinë e SHBA-së që do të jetë kandidate për president ose për nënpresident të shtetit.

- Advertisement -

Ish nënpresidenti i SHBA-së, gjatë administratës së Barak Obamës, e pranoi se votuesit me ngjyrë do të luajnë rol të rëndësishëm në përpjekjet e tij që ta mundin presidentin aktual të SHBA-së, Donald Tramp, në zgjedhjet e 3 nëntorit.

“Kam nderin e madh të bëj të ditur se e zgjodha Kamala Harisin, luftëtare e patrembur për njeriun e vogël dhe një nga nëpunësit më të mirë publikë në vend, si kandidat për nënpresident. Bashkë do ta fitojmë Trampin”, bëri të ditur Bajdeni në Tuiter.

- Advertisement -

Haris, është avokate 55 vjeçare dhe senatore nga Kalifornia.

Ajo është një nga personalitetet më të famshme e asaj partie dhe shpejtë u bë favorit për pozicionin  kandidat për nënpresident kur hoqi dora nga gara për Shtëpinë e Bardhë.

- Advertisement -

Para se të hyjë në Senat, ajo ishte ministre e Drejtësisë në Kaliforni gjashtë vite, ndërsa para asaj ishte prokurore në San Francisko.

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Publikohen pamje nga sonda kineze “Tianwen-1” në hapësirë!

Më 1 tetor, me rastin e Ditës Kombëtare dhe Festës së Mesvjeshtës, Administrata Kombëtare Hapësinore e Kinës publikoi pamjet e fluturimit të...

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -